Szalone skoki w Białce Tatrzańskiej wyłoniły mistrzów Polski we freeskiingu

Przy pięknej pogodzie przez dwa dni w Białce Tatrzańskiej odbywały się zawody Thule Polish Freeskiing Open 2015 driven by MINI. Tytuły mistrza i mistrzyni Polski we freeskiingu PZN zdobyli Szczepan Karpiel-Bułecka i Zuzanna Witych.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

- W Polsce możemy tylko kilka razy w roku rywalizować w takim towarzystwie i przy tylu kibicach. Ta impreza jest największa i dlatego szczególna, bo ludzie żywo interesują się tym, co robimy, a to tylko sprzyja rozwojowi naszej dyscypliny. W dodatku w Białce jest fantastyczna pogoda i dlatego bardzo dobrze się tutaj skacze - przekonuje Zuzanna Witych, mistrzyni Polski.

W piątek i sobotę narciarze i turyści odwiedzający Białkę Tatrzańską mogli podziwiać w akcji zawodników i zawodniczki nie tylko z Polski, ale także z Czech, Słowacji, Szwecji, Norwegii, Ukrainy, Holandii, Łotwy i Szwajcarii.

Gościnna polska ziemia

Największe emocje wzbudziła niezwykle widowiskowa konkurencja Rexona Big Air. Po piątkowych kwalifikacjach najlepsi byli Erik Lundmark ze Szwecji, Bartek Sibiga i Szczepan Karpiel-Bułecka.

W rozegranym w sobotę półfinale zawodnicy znów mieli do oddania po trzy skoki, z których najlepszy decydował o wejściu do topowej dziesiątki. W trwającym godzinę finale każdy z nich mógł oddać dowolną liczbę skoków, a o ostatecznym wyniku decydowały najlepszy stylowy (rotacja do 720 stopni) i techniczny (dowolna rotacja). Dominację potwierdził Lundmark. - To moja pierwsza wizyta w Polsce, ale bardzo podobały mi się te zawody. Pogoda była świetna, mieliśmy do dyspozycji dobrą skocznię, a mi udało się pokazać tricki, tak jak chciałem - przyznał Szwed tuż po wręczeniu nagród.

Drugie miejsce zajął jego rodak Pontus Nordstrom, a trzeci był Szczepan Karpiel-Bułecka. Zakopiańczyk odzyskał tym samym tytuł mistrza Polski we freeskiingu PZN. Wicemistrzem został zwycięzca sprzed roku Bartek Sibiga. Trzeci na podium mistrzostw Polski, tak jak w minionym roku, był Paweł Palichleb.

- Jest tu to, czego od wielu lat brakowało w Zakopanem. Czyli wyśmienita pogoda. Świeci słońce, a dzięki temu więcej ludzi przyjechało do Białki i więcej osób nas ogląda. Organizatorzy także stanęli na wysokości zadania i bardzo dobrze przygotowali tor i skocznię. Można dać tutaj naprawdę popis możliwości - tłumaczył Karpiel-Bułecka.

Wśród kobiet walka o najwyższe miejsce na podium rozegrała się pomiędzy Zuzanną Stromkovą ze Słowacji i Zuzanną Witych. Obydwie zaprezentowały się z bardzo dobrej strony, ale ostatecznie to Słowaczka sięgnęła po zwycięstwo. Witych po raz kolejny została mistrzynią Polski.

- Jedyne, czego mi brakowało, to trochę bardziej stromego lądowania na skoczni, bo po kilku skokach czuć było mocne przeciążenia. Poza tym wszystko było perfekcyjne - dodaje Witych.

Akrobacje dla każdego

W sobotę rozegrany został także finał konkurencji Rails. Długi i rozbudowany railpark pozwalał zawodnikom na sporą kreatywność. Sędziowie doceniali też pewność i płynność przejazdów. Tutaj najlepszy okazał się Pontus Nordstrom ze Szwecji, drugi był Alex Nurohr ze Szwajcarii, a trzeci Lundmark. Wśród kobiet ponownie na najwyższym miejscu podium stanęła Stromkova.

Wyróżnieni zostali też najlepsi juniorzy - skaczący ładnie i stylowo Voita Bresky z Czech i latający na wielkiej skoczni Wiktor Loevall z Norwegii. Dodatkowe nagrody powędrowały również do Karpiela-Bułecki, Janka Krzysztofa i Lundmarka, którzy postarali się o widowisko dla publiczności w czasie piątkowej MINI Night Session. Na najwyższym miejscu na podium stanął także Alex Neurohr ze Szwajcarii, który był w czasie wieczornej sesji najlepszy na railach.

Organizatorzy zapewnili też dodatkową atrakcję. Wszyscy ci, którzy nigdy nie próbowali narciarstwa dowolnego, mogli spróbować sił na specjalnie wybudowanej malutkiej skoczni. Pod okiem instruktora stawiali pierwsze kroki i przekonywali, że jeszcze spróbują. - Bo to wciąga. To sport dla każdego. Uprawiają go 10-letnie dzieci, ale także panowie po czterdziestce. Wiadomo, że nie zrobią jakichś spektakularnych ewolucji, ale liczy się przede wszystkim zabawa - podkreśla Karpiel-Bułecka.

Wyniki finału REXONA BIG AIR

Mężczyźni

MiejsceBIBImięNazwiskoKraj
143ErikLundmarkSWE
238PontusNordstromSWE
352SzczepanKarpielPOL
447BartekSibigaPOL
516Meesvan LieropNL
636AlexNeurohrCH
720JesperAhlenSWE
848PawełPalichlebPOL
918PiotrWojarskiPOL
Juniorzy

13VoitaBreskyCZ
213WiktorLoevallNOR
Kobiety

15ZuzanaStromkovaSK
237ZuzannaWitychPOL


Wyniki finału RAILS

Mężczyźni

MiejsceBIBImięNazwiskoKraj
138PontusNordströmSWE
236AlexNeurohrCH
343ErikLundmarkSWE
423EmilsOzolinsLAT
516Meesvan LieropNL
642FrantisekHorejsiCZ
721EdvardsLansmanisLAT
813WiktorLoevallNOR
920JesperAhlénSWE
1010RobertSzulPOL
1145BartekTrybusPOL
1211MichałGuzowskiPOL
133VoitaBreskyCZ
1431BartekWęglewskiPOL
1546WojtekRajzerPOL
1651TomaszŻakowskiPOL
Kobiety

15ZuzanaStromkovaSK
237ZuzannaWitychPOL