Wielka dyskoteka w Zakopanem. Kto za nią stoi?

Zaczęło się od Beaty Kozidrak, choć niektórzy domagali się mocniejszych brzmień.Jak to się stało, że podczas konkursów Pucharu Świata okolice Wielkiej Krokwi zamieniają się w klub taneczny?
Facebook? » | A może Twitter? »


Z głośników wokół rozbiegu słychać ostre gitarowe riffy i zachrypnięty głos. To sygnał, że zaraz na belce usiądzie Dawid Kubacki, fan zespołu Metallica. Niedługo potem robi się dyskotekowo. Klubowe rytmy, wpadający w ucho refren, więc do skoku przygotowuje się Kamil Stoch. Utwór "Booyah" zespołu Showtek towarzyszy mu w najważniejszych chwilach i w Zakopanem jest przebojem obowiązkowym.

"Nosisz spodnie, więc walcz"

Pod Wielką Krokwią nie zawsze było głośno i kolorowo, ale sukcesy Adama Małysza przyniosły przełom. Jednak nie od razu, bo pierwszy konkurs po wybuchu małyszomanii przerósł organizatorów. - Było dużo negatywnych emocji, ludzie wchodzili na drzewa, rzucali śnieżkami w Svena Hannawalda, a do tego niczego nie dało się usłyszeć. Spikerzy zamknęli się w budkach, a głośniki przypominały wojskowe szczekaczki. Widziałem w tym sporcie potencjał, więc postanowiłem, że spróbuję zająć się wyprodukowaniem oprawy - opowiada Michał Sieczko, łodzianin, były prezenter TVN, który już wtedy pośredniczył w poszukiwaniu sponsorów m.in. dla Małysza.

Zaproponował Tatrzańskiemu Związkowi Narciarskiemu, że rozrusza kibiców. Dostał krótką odpowiedź: "zgadzamy się na zmiany, ale grosza nie dołożymy". Sieczko dostał jedynie niewielki pakiet reklamowy, który mógł sprzedawać sponsorom.

Dzień przed konkursem w 2003 r. pod skocznią stanęły duże głośniki i scena. Kibicom rozdano ponad 20 tys. minisłowników z tekstem piosenki "Biała Armia" zespołu Bajm, który miał zostać nieoficjalnym hymnem imprezy. Szkopuł w tym, że do ostatniej chwili nie było zgody Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, by między skokami puszczać muzykę. Walter Hofer, dyrektor Pucharu Świata, dał zielone światło dopiero kilkanaście godzin przed startem.

"Możemy iść"

- Ryzyko było duże, bo gdyby się nie udało, to pewnie wpędziłbym się w kredyty i do dziś ich nie spłacił. Ale było inaczej - skoki w Zakopanem zmieniły wizerunek ze zwykłych konkursów na wielkie święto. Jestem dumny, że dziś ludzie ustawiają się nawet na ulicach wokół skoczni, bo chcą uczestniczyć w samej atmosferze. Aż gęsiej skórki człowiek dostaje - przekonuje Sieczko, ps. "DJ Mikee".

Od 2009 r. prowadzi imprezy z Dariuszem Ślęzakiem, ps. "DJ Ucho". Czasem skoczkowie przychodzą do nich z prośbami. Kiedyś Piotr Żyła wprawił ich w osłupienie, gdy zażyczył sobie "To już jest koniec" Elektrycznych Gitar. Innym razem czterokrotny mistrz olimpijski Simon Ammann przyszedł z uwagą, by przed jego skokami nie włączać popowych przebojów, bo woli heavy metal. - Na każdą imprezę mamy ponad 1000 utworów. Puszczamy m.in. fińskie, czeskie i rosyjskie piosenki, a nie tylko to, co jest oklepane. Od mało znanego Norwega Broilera zapożyczyliśmy utwór "Spacedance" i stworzyliśmy do niego taniec, który w Zakopanem stał się hitem - przekonuje Sieczko.

"Nic się nie dzieje, sia la la la la"

Zakopane stało się dla nich trampoliną. Zgłaszali się do nich organizatorzy najważniejszych konkursów skoków narciarskich świata. W 2013 r. przygotowali oprawę mistrzostw świata w Val di Fiemme, a w ubiegłym roku - igrzysk olimpijskich w Soczi. Byli też na Turnieju Czterech Skoczni.

Wpadki? Były. We Włoszech, kiedy Stoch miał odebrać złoty medal, DJ Ucho za wcześnie zagrał "Mazurka Dąbrowskiego" i po czterech taktach musiał go wyłączyć. Kilka godzin później w barze jeden z polskich kibiców zapytał: "Panowie, wiecie, co za kretyn to zrobił?". Ślęzak odpowiedział krótko: "Ja".

W sobotę i niedzielę w Zakopanem na trybunach zasiądzie 22,5 tys. kibiców. Odśpiewają m.in. "Jaki tu spokój", utwór zespołu Stauros, który m.in. dzięki polskim konkursom stał się przebojem. Inna sprawa, że tekst do Zakopanego pasuje jak pięść do nosa.

REWELACYJNA GALA BOKSU W KRAKÓW ARENIE! PIĘKNE KOBIETY!