Sport.pl

Wielka Krokiew czeka na skoczków. "Tylko wiatr może nam przeszkodzić"

Komplet kibiców, biało-czerwona ogromna flaga i przygotowania upływające w spokoju. W Zakopanem zapewniają, że są gotowi na Puchar Świata.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

Na szczęście ostatnie dni przed rywalizacją najlepszych skoczków świata będą inne niż w ubiegłym roku. Wtedy organizatorzy walczyli z czasem, a kapryśna pogoda omal nie popsuła planów. Jeszcze kilka dni przed konkursami trzeba było zwozić śnieg ciężarówkami z Doliny Chochołowskiej, a Tatrzański Związek Narciarski i Centralny Ośrodek Sportu przerzucały się winą za to, że skocznia nie jest gotowa.

Tej zimy została otwarta jako jedna z pierwszych w Europie. M.in. Piotr Żyła, Maciej Kot i pozostali zawodnicy reprezentacji Polski na Wielkiej Krokwi odbudowywali formę już na początku grudnia. - Rok temu o tej porze nie było grama śniegu. Tak to już jest: jak się nie zaora, to potem plonów nie ma. Tym razem wykorzystaliśmy okres przymrozków najlepiej jak się dało, współpraca z COS-em dobrze się układała i dzięki temu skocznia od dłuższego czasu jest przygotowana. Trwają w zasadzie już tylko prace pielęgnacyjne. Nic więc poza wiatrem nie może nam przeszkodzić w rozegraniu zawodów. Jeśli chodzi o rozbieg, to system działa nawet do plus 8 stopni. Jeżeli byłoby jeszcze cieplej, to zastosujemy mrożenie azotem, który sprawdza się nawet przy plus 15 - mówi Andrzej Kozak, prezes TZN i szef komitetu organizacyjnego Zakopane 2015.

Śniegu nie zabraknie, bo organizatorzy zapewniają, że zgromadzili zapasy. W czwartek najlepsi skoczkowie świata będą rywalizować w Wiśle, a w stolicy polskich Tatr zameldują się w piątek rano. Tego dnia odbędą się kwalifikacje. Na sobotę zaplanowano konkurs drużynowy, a dzień później indywidualny.

Zawody od kilkunastu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy to, że w punktach sprzedaży zostały pojedyncze bilety. W tym roku każdego dnia pod skocznią zjawi się 22,5 tys. widzów. - Większość wejściówek sprzedaliśmy na początku i to głównie przez internet. Tak poszło prawie 3/4 wszystkich biletów - przyznaje Agata Wojtowicz z biura Tour & Travel Poland.

Nowości na trybunach? Firma Crowd Supporters, która odpowiada za przygotowanie oprawy artystycznej, zachęca do przynoszenia świecących opasek. Kibice z dolnej części skoczni mają "świecić" na czerwono, a z górnej - na biało. Cel jest prosty: stworzenie największej świecącej flagi Polski w historii. "Jak ktoś zapomni, wykorzystamy telefony" - wyjaśniają organizatorzy.

- Do Zakopanego przyjadą wszystkie reprezentacje w najsilniejszych składach, zabraknie jedynie kontuzjowanego Simona Ammana. Będą też Japończycy, mimo że za tydzień goszczą zawodników w Sapporo - dodaje Kozak.

KTO TO POWIEDZIAŁ? [QUIZ PO KRAKOWSKU


Więcej o:
Komentarze (2)
Wielka Krokiew czeka na skoczków. "Tylko wiatr może nam przeszkodzić"
Zaloguj się
 • michal-wiktorczyk

  Oceniono 2 razy 2

  Ja wlasnie w sprawie tego zdjecia z kibicami.
  Kochani rodacy! Przestancie sie osmieszac wymachujac zprofanowymi flagami. Tak, bazgranie po symbolach narodowych jest zakazane, tak mówi Konstytucja RP. Dziwie sie poblazliwosci wladz polskich. Co kogo obchodzi z jakiego Pipidówka lub innej Koziej Wólki dany kibic przyjechal. Bazgranie po fladze jest profanacja. To wiedza wszyscy na swiecie tylko nie Polacy. Kibice z innych krajów maja czyste flagi a na Polaków patrza z usmieszkiem politowania.
  To co robicie to wstyd i obciach.

 • morfeusz_1

  0

  Leeeeeeeeeeeeeeeeeeeećcie Nasze Orły Leeeeeeeeeeeeeeeeeeeećcie !!! ®
  --
  Jestem Morfi i jestem z Polski

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX