Polski Związek Narciarski ma już 95 lat [ZDJĘCIA Z GALI]

Wielka jubileuszowa gala z okazji urodzin odbyła się w sobotę 8 listopada w hotelu Gołębiewski w Wiśle. Historia PZN obfituje we wspaniałe sukcesy sportowe polskich narciarzy, w tym najcenniejsze medale olimpijskie, mistrzostw świata seniorów i juniorów, Kryształowe Kule oraz zwycięstwa w prestiżowych plebiscytach sportowych. Jubileusz był więc znakomitą okazją do wzruszeń i wspomnień o czasach dawnych i obecnych.
Facebook? » | A może Twitter? »
Na jubileuszowej gali w "Sali Balowej" hotelu Gołębiewski w Wiśle zgromadziło się w sobotę niemal dwustu gości. Byli wśród nich m.in. przedstawiciele władz samorządowych i organizacji sportowych, sponsorzy i partnerzy Polskiego Związku Narciarskiego, medaliści olimpijscy i mistrzostw świata, przedstawiciele Okręgowych Związków Narciarskich i Centralnego Ośrodka Sportu, a także zasłużeni działacze narciarscy.

Jubileusz był doskonałą okazją do wspomnień o dawnych i obecnych czasach. Początki PZN i najważniejsze momenty w jego 95-letniej historii przedstawili gościom Dyrektor TVP Sport Włodzimierz Szaranowicz oraz Prezes PZN Apoloniusz Tajner. - Polski Związek Narciarski powstał w czasach politycznie i gospodarczo nieuregulowanych. Początki były bardzo trudne, ale dzięki pracy wielu osób dziś jesteśmy w innym miejscu - ocenił Prezes PZN. - Mamy pełne zabezpieczenie finansowe w oparciu o środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz wsparcie sponsorów, dostęp do najlepszego sprzętu, bazę sportową, zgodny sztab szkoleniowy. Rośnie nowe pokolenie zawodników, bez kompleksów wobec rywali. To nasz ogromny kapitał i potencjał. Dziękuję wszystkim osobom, które się przyczyniły do rozwoju polskiego narciarstwa - kontynuował Prezes Tajner.

W 95-letniej historii PZN polscy narciarze wywalczyli aż 13 medali olimpijskich, 27 medali mistrzostw świata seniorów, 26 medali mistrzostw świata juniorów i U23, 6 medali mistrzostw Europy juniorów, 4 medale Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOWF), 13 razy stawali na podium klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, odnieśli ponad 100 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata, a także wygrywali wiele prestiżowych plebiscytów. - Mam nadzieję, że na stulecie związku lista sukcesów jeszcze się powiększy - dodał na zakończenie swojej przemowy prezes PZN. Następnie zaprezentowane zostały dwa krótkie filmy pokazujące medalistów Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (2010) i Soczi (2014).

Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy na przestrzeni 95 lat odeszli z narciarskiej rodziny, w tym niedawno zmarłego pierwszego polskiego medalisty igrzysk olimpijskich Franciszka Gąsienicy-Gronia.

Podczas gali wręczono także wiele odznaczeń ministerialnych i państwowych, a do grona Członków Honorowych PZN włączono kolejne sześć zasłużonych dla polskiego narciarstwa osób.

Nie zabrakło także czasu na przemówienia zaproszonych gości i wręczenie nagród dla Związku - przemawiali m.in. Prezes Zarządu Lotos Biopaliwa Marek Lesisz, Wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Andrzej Skolmowski, a także przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego, polskich związków sportów zimowych, burmistrzów narciarskich miast, Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Katowicach oraz sponsorzy i partnerzy PZN. Pamiątkowe puchary z rąk prezesa Apoloniusza Tajnera odebrali sponsorzy, partnerzy sportowi PZN, a także osobistości związane z polskim narciarstwem.

Na koniec zaplanowano część artystyczną, czyli pokaz kolekcji zimowej 2014/15 PZN, stworzonej przy współpracy z firmą OTCF, właścicielem marki 4F. W roli modeli znakomicie sprawdzili się skoczkowie: Maciej Kot, Aleksander Zniszczoł, Magdalena Pałasz, Joanna Szwab oraz trenerzy Maciej Maciusiak i Wojciech Topór.

Więcej o: