Bieg na Igrzyska. W Zakopanem biegali na nartach, choć było 15 stopni ciepła

Sportowcy rywalizowali stylem dowolnym na trasie Centralnego Ośrodka Sportu koło kompleksu średnich skoczni. Od środy ciężarówki przywoziły śnieg zgromadzony na sztucznym torze lodowym. Niskie temperatury w noc poprzedzającą zawody pozwoliły na utrzymanie kilometrowej pętli. W piątek młodzież rywalizowała w temperaturze 15 stopni Celsjusza.
W kategorii juniorów B wpadkę zaliczył faworyt Kamil Bury z MKS Istebna, który pomylił trasę i został sklasyfikowany dopiero na 22 miejscu. Jego potknięcie wykorzystał Wojciech Fojcik. - Słońce przeszkadzało, ale najważniejsze, że udało się maksymalnie dobrze pobiec - podkreślił.

Klaudiusz Kogut przybiegł na metę skrajnie zmęczony i długo nie mógł dojść do siebie. - Trasa, jak na te warunki była perfekcyjnie przygotowana. Niestety nie da się uniknąć biegania po firnie, a wtedy wysiłek jest podwójny. Stąd wielkie zmęczenie po biegu - powiedział.

Po raz kolejny świetne przygotowanie do sezonu potwierdziła juniorka B Agata Warło. Biegaczka z Marklowic wyglądała na trasie jakby był to początek, a nie koniec biegowych zmagań. Uzyskała czas, który dałby jej zwycięstwo w kategorii juniorek A.

Najlepszym juniorem C okazał się Mateusz Haratyk. Lżejszy od swoich rywali biegacz z Istebnej radził sobie doskonale, choć jak przyznał to, że nie jest tak atletycznie zbudowany jak jego niektórzy koledzy, tym razem nie pomogło. - To nie to - śmiał się na mecie. Faktycznie jestem lżejszy i mniejszy niż koledzy, ale to nie było decydujące. Ja po prostu lubię takie warunki, z powodu braku śniegu trenowaliśmy dużo na stokach, sporo podbiegaliśmy, a tutaj w Zakopanem też trzeba pokonywać trudny podbieg - powiedział.

Bez niespodzianek przebiegała rywalizacja w najmłodszej kategorii. Wśród chłopców zwyciężył Jan Guńka z Chochołowa, wśród dziewcząt triumfowała Ewa Gazur z Trójwsi Beskidzkiej i była to jej dziewiąta wygrana w tegorocznej edycji "Biegu na Igrzyska".

Zwycięzcy

JUNIORKI A: Dominika Bielecka (MKS Wodzisław Śląski) - 0:14,48,7; JUNIORKI B: Agata Warło (UMKS Marklowice), JUNIORKI C: Joanna Jakieła (UKS Krokus Ciche nr 1/SMS Zakopane), JUNIORKI D: Magdalena Kobielusz (MKS Istebna), JUNIORKI E: Ewa Gazur (NKS Trójwieś Beskidzka)

JUNIORZY A: Andrzej Pradziad (AZS AWF Katowice), JUNIORZY B: 1. Wojciech Fojcik (UMKS Marklowice), JUNIORZY C: Mateusz Haratyk (NKS Trójwieś Beskidzka), JUNIORZY D: Dawid Damian (Jedność Nowy Sącz), JUNIORZY E: 1. Jan Guńka (KS Chochołów)