Sport.pl

Apoloniusz Tajner: Średnią Krokiew trzeba zamknąć. Jest niebezpieczna

Na początku roku okazało się, że skocznia ma przegnite podpory i wieża najazdowa straciła kontakt z podłożem. FIS odebrał jej homologację, ale skoczkowie dalej skaczą. - Jestem za tym, by ją zamknąć i wreszcie wyremontować - mówi prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
Jeszcze w zeszłym roku na Średniej Krokwi zorganizowano Puchar Kontynentalny kobiet. Od lat nie była modernizowana i już wtedy władze Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem zapowiadały, że zostanie przebudowana. - Chcemy, by prace ruszyły jak najszybciej. Myślę, że realnym jest, by ta skocznia została zmodernizowana w tym roku - mówił w styczniu Grzegorz Kotowicz, ówczesny dyrektor COS.

Tymczasem przez prawie rok niemal nic się nie zmieniło, Średnia Krokiew wciąż straszy, ale nadal szkolą się na niej młodzi skoczkowie. - Powinniśmy ją w ogóle zamknąć, bo stała się niebezpieczna ze względu na stary profil, a do tego źle uczy skakania. Po prostu powinno się ją zamknąć i zmodernizować. I to jest potrzeba numer jeden w tej chwili dla Zakopanego - podkreśla prezes Tajner. - Można to zrobić systemem gospodarczym, tak jak ja proponuję, czyli zaadoptować sam profil, wtedy koszty mogłyby być stosunkowo niewielkie.

Tyle że taka modernizacja zdała by się na nić, gdyby Kraków został gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Wtedy trzeba by ponownie wydać na gruntowny remont miliony złotych. - Żeby przygotować ją pod kątem igrzysk czy mistrzostw świata, trzeba zbudować nową wieżę sędziowską, przesunąć oś skoczni i wypłaszczyć jej profil. Nie wiem, jakie to są koszty - twierdzi Tajner. - Powiem tylko, że przed czterema laty w Szczyrku cały kompleks z kolejką linową i wszystkimi potrzebnymi obiektami kosztował 36 mln złotych. Więc przebudowa samej Średniej Krokwi, to może być rząd kilkunastu milionów złotych.

Do remontu musi dojść, bo... - Inaczej będziemy musieli zamknąć skocznię. Tam się jeszcze skacze na prośbę trenerów. Mamy taką możliwość wydania licencji krajowej, ale ja jestem za tym, by ją zamknąć. Źle uczy i jest niebezpieczna. Koniec, kropka - zaznacza Tajner.

W zeszłym tygodniu pojawiło się światełko w tunelu. Ministerstwo sportu zapewniło, że ma pieniądze na remont. Tyle że właśnie zmienił się szef resortu. I trzeba będzie poczekać, by nowy minister - Andrzej Biernat potwierdził tą deklarację.

Prezes Tajner jest za to spokojny o Wielką Krokiew, która za dwa lata straci homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). - Traci ją z tego tytułu, że licencje wydaje się na jakiś czas i trzeba je odnawiać. Nie ma się co o nią martwić, bo spełnia wszystkie parametry jeszcze przez co najmniej 10, a może nawet 15 lat. Dostanie homologacje na kolejne pięć lat - zapewnia Tajner.

Więcej o:
Komentarze (3)
Apoloniusz Tajner: Średnią Krokiew trzeba zamknąć. Jest niebezpieczna
Zaloguj się
 • morfeusz_1

  Oceniono 4 razy 4

  Jak trzeba to trzeba nie ma na co czekać

  Leeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeć Apoooooooooollo13 Leeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeć !!! ®

 • ex-con

  Oceniono 3 razy 3

  "Tyle że taka modernizacja zdała by się na nić, gdyby Kraków został gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku."

  ...GDYBY...

  No to na co jeszcze czekacie z tą modernizacją?

 • cep_0

  Oceniono 4 razy 0

  Gdyby babcia miała wąsy dziadkiem by była.

  KRAKÓW i Igrzyska Olimpijskie, to idea wyciągania forsy ze skarbu państwa.
  Tym bardziej, że rządzi PO - afera co chwilę. Obecnie ŁAPÓWKARSKA.

  No, a po co remontować Średnią, same szkody :
  - wywoła to potrzebę szkolenia młodzieży nawet za granicą no i będą dobre diety
  - obecnie po aferze łapówkarskiej trudniej będzie dobrze zorganizować przetarg
  - będzie można zwolnić kilku niewygodnych trenerów

  Przepraszam, a kto jest obecnie Szefem Komisji Aplikacyjnej do Igrzysk ??????????????????????????.
  Oby nie jakiś polityk PO (Paskudnie Oszukujemy).

  Zakopane nie umiało zrobić porządnej trasy treningowej dla J Kowalczyk, a zdoła wyremontować skocznię?????????????.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX