Gwiazdy zbierają na uratowanie szkoły w Zakopanem

Justyna Kowalczyk, Kamil Stoch, Krystyna Pałka, Jagna Marczułajtis, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański zamierzają apelować do minister sportu Joanny Muchy o większe wsparcie dla Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, której grozi likwidacja.
To największą w Polsce tego typu placówką, która kształci zawodników w siedmiu dyscyplinach. - Jesteśmy w dziesiątce najlepszych szkół sportowych, choć według komisji ministerstwa Sportu mamy najgorsze warunki szkoleniowe wśród 51 istniejących w kraju. 90 procent naszych uczniów zdaje egzaminy gimnazjalne i maturalne. 90 procent idzie na studia - chwali się Barbara Sobańska, dyrektor SMS. - Od kilku lat szkoła co roku kształci ok. 150 uczniów z sześciu województw. Jednak systematycznie spada dotacja z resortu. W ubiegłym roku szkolnym dostawaliśmy 6,5 tys. zł na jednego ucznia. To, że istniejemy zawdzięczamy staroście tatrzańskiemu, który na nasze potrzeby w ostatnich 10 latach przeznaczył prawie 9 mln zł. Mimo tego brakuje nam pieniędzy na szkolenie sportowców.

Dlatego w sobotę w Dzień Dziecka w godz. 11-14 na stadionie i lodowisku Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem byli uczniowie szkoły włączą się do akcji ratowania szkoły przed likwidacja. - Na pikniku pod hasłem "Ćwicz z mistrzem" będzie można wykonywać ćwiczenia ze skoczkami, w tym z Kamilem Stochem. Będzie można pobiegać z Krystyną Pałką, a jazdy na wrotkach nauczą Luiza Złotkowska, Natalia Czerwonka, Katarzyna Woźniak, Konrad Niedźwiedzki i Jan Szymański. Na torze przeszkód chętni sprawdzą sprawność fizyczną pod okiem reprezentantek z Vancouver Karoliny Riemen (ski-cross) i Agnieszki Gąsienicy Daniel (narciarstwo alpejskie) Tym spotkaniem chcemy nie tylko propagować sport, ale też pokazać szkołę, mistrzów oraz zwrócić uwagę na naszą sytuację - zapowiada Sobańska.

Wieczorem w hotelu Mercure Kasprowy odbędzie się bal charytatywny na rzecz szkoły. - Będziemy zbierać pieniądze na działalność sportową szkoły. Przeznaczymy je na stworzenie lepszych warunków dla młodzieży m.in. na zgrupowania letnie i specjalistyczne oraz zakup sprzętu sportowego, takiego jak obuwie i dresy dla najuboższych uczniów - zapewnia Agata Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.