Zakopane będzie się ubiegać o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym w 2019 roku

Oficjalnie poinformował o tym burmistrz Janusz Majcher. - Potrzebuję tylko zielonego światła od rady miasta - mówi.
Z takiej decyzji zadowolony jest Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego, który zapewnia o poparciu i wszelkiej pomocy w staraniach o organizację. - Gdybyśmy otrzymali te mistrzostwa, musielibyśmy poprawić infrastrukturę. Trzeba przebudować Średnią Krokiew oraz uruchomić trasy biegowe w okolicach skoczni. Te inwestycje pomogłyby nam też w staraniach o organizacje zimowej olimpiady w 2022 roku - przekonuje Tajner.

Zakopane po raz piąty będzie starało się o organizację tak dużej międzynarodowej imprezy. Dotychczasowe wysiłki nie były jednak poparte przez rozbudowę infrastruktury, a i problemy z uzyskaniem gwarancji rządowych minimalizowały szanse już na samym początku.

Obecnie Zakopane oprócz Wielkiej Krokwi nie dysponuje żadnym obiektem spełniającym wymogi FIS. Średnia skocznia jest w stanie opłakanym, przegniłe podpory konstrukcji rozbiegu, przestarzały wyciąg i wieża sędziowska dyskwalifikują obiekt. Od przeprowadzonego pod koniec lat 80. ubiegłego wieku remontu, zmieniły się wymogi FIS co do profilu skoczni. W podobnej sytuacji jest kompleks małych skoczni, gdzie trenują młodzi skoczkowie. - Niestety, musimy trenować na tym co mamy, a później będziemy musieli korygować złe nawyki skoczków, co niewątpliwie odbije się na ich wynikach - mówi proszący o anonimowość trener młodych zawodników.

W nie lepszej sytuacji są trasy biegowe, a istniejąca w Centralnym Ośrodku Sportu trasa rolkowa nie spełnia warunków. Zakopane jako miasto nie jest właścicielem żadnego z obiektów, na których mogłyby odbywać się zawody mistrzostw świata. Właścicielem jest COS, a nikt w zarządzie ośrodka nie jest zainteresowany inwestycjami w narciarstwo klasyczne. Już wiadomo, że konkurentem miasta w staraniach o organizacje mistrzostw świata będzie słoweńska Planica, która - jak poinformował Słoweński Związek Narciarski - ma już wszystkie potrzebne gwarancje z rządowymi włącznie. A właśnie z gwarancjami rządowymi Zakopane miało największy problem we wszystkich staraniach o organizację imprezy.

Planica oprócz sławnej Letanicy, na której co roku rozgrywane są zawody kończące sezon skoków narciarskich, ma oddane do użytku w sierpniu dwie nowoczesne skocznie H-140 i H-105. Koszt tej inwestycji, która powstała w przeciągu półtora roku, zamknął się w kwocie 40 milionów euro. Obecnie w sąsiedztwie skoczni i planowanych tras biegowych budowane jest centrum prasowo-konferencyjne. Jeszcze nie wiadomo, kto dołączy do wyścigu o organizację mistrzostw świata w konkurencjach klasycznych, ostateczny termin składania wniosków mija w maju 2013 roku.