Stadiony Cracovii i Wisły Kraków zostaną zadaszone na zimowe Igrzyska olimpijskie w 2022 roku?

Jeśli Międzynarodowy Komitet Olimpijski przyzna Krakowowi, Zakopanemu i Słowacji prawo do organizacji imprezy, to w stolicy Małopolski odbędą się wszystkie konkurencje rozgrywane na lodzie. Ich areną ma być hala widowiskowo-sportowa w Czyżynach. Niewykluczone jednak, że mecze hokeja będą toczyć się także na piłkarskich obiektach Cracovii i Wisły.
By tak się stało stadiony musiałyby zostać zadaszone, bo do tego obligują przepisy MKOl. - Rozważamy taką możliwość. To jedna z technicznych spraw, które trzeba jeszcze doprecyzować - mówi Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka Platformy Obywatelskiej i pomysłodawczyni zorganizowania w Krakowie IO.

Była snowboardzistka zdradza, że ceremonia otwarcia imprezy odbyłaby się na stadionie Wisły. - Czy nie jest on na to za mały? Nie. Obiekt, na którym inaugurowano mistrzostwa w Vancouver ma 35 tys. miejsc. Proszę pamiętać, że zimowe igrzyska są przedsięwzięciem trzy razy mniejszym niż letnie - przekonuje Marczułatjis-Walczak. - Zdecydowaliśmy się zgłosić naszą kandydaturę wspólnie ze Słowacją, bo u nas nie dałoby się zorganizować konkurencji alpejskich bez ingerencji w przyrodę, a zależy nam na tym, by igrzyska były przyjazne środowisku. Kraków przegrał walkę o organizację Euro 2012, ale teraz dzięki olimpiadzie liczymy na to, że uda się nadrobić to, co straciliśmy. W miejscach gdzie były rozgrywane mecze turnieju inwestycje drogowe zwiększyły się trzykrotnie.

Więcej o planach zorganizowania zimowych IO w Polsce i na Słowacji znajdziesz TUTAJ.