Sport.pl

Janosik maskotką zimowych Igrzysk olimpijskich w Polsce i na Słowacji?

Kraków i Zakopane chcą razem z sąsiadującym z Polską krajem zorganizować zimowe Igrzyska olimpijskie w 2022 roku. - Mamy dość czasu na to, by odpowiednio przygotować się do imprezy. Będzie nie gorsza niż Euro 2012 - przekonuje Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
Małopolskie miasta i Słowacja rozpoczęły starania o prawo do organizacji imprezy. Jej konkurentami w walce o przeprowadzenie igrzysk będą m.in. Oslo i Barcelona. - Potrzebujemy mocnego wsparcia. W pierwszej kolejności chcemy swoją kandydaturą zainteresować władze łącznie z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Inaczej nasze starania mogą okazać się niewystarczające - podkreśla Tajner. - Zimowe IO to szansa na rozwój sportowy i infrastrukturalny Małopolski oraz na kontynuowanie zmian, jakie zapoczątkowała w Polsce organizacja Euro.

W ramach rozbudowy sieci komunikacyjnej miałby zostać wybudowany m.in. podziemny tunel między Szczyrbskim Plesem a granicą z Polską. - Jeździłby nim pociąg - informuje Frantisek Chmelar, prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego. - Jak będzie wyglądała maskotka imprezy? Raczej nie zostanie nią Janosik. Zbójnik nie byłby najlepszym symbolem. Poza tym jest zbyt kontrowersyjny. Polacy i Słowacy od lat spierają się czyj on tak naprawdę jest (śmiech).

Czy Krakowowi uda się zorganizować zimowe Igrzyska olimpijskie?
Więcej o: