Kraków z Zakopanem i Słowacją chcą zorganizować zimowe Igrzyska olimpijskie w 2022 roku

Małopolskie miasta razem z sąsiadującym z Polską krajem rozpoczęły starania o przyznanie im prawa do organizacji imprezy. W sobotę w Krakowie podpisano w tej sprawie list intencyjny.
- Początkowo chcieliśmy składać aplikację dopiero na 2026 rok, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się zgłosić do przeprowadzenia igrzysk cztery lata wcześniej. Postąpiliśmy tak, bo Międzynarodowy Komitet Olimpijski stosuje zasadę zmiany kontynentów, na których rozgrywana jest impreza i w 2022 roku przypada ona właśnie Europie - przekonywał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Stolica Małopolski byłaby gospodarzem igrzysk. Odbyłyby się w niej niemal wszystkie konkurencje, które są rozgrywane na lodzie. W Zakopanem startowaliby narciarze klasyczni, snowboardziści i biathloniści, a w rejonie słowackiego ośrodka Jasna narciarze alpejscy. - Chcemy także zorganizować u siebie część rozgrywek hokejowych, bo to nasz sport narodowy - mówi Frantisek Chmelar, prezes Słowackiego Komitetu Olimpijskiego.

Ze względu na to, że impreza toczyłaby się w trzech miejscach, to organizatorzy planują zbudować trzy wioski olimpijskie. O prawo do przeprowadzenia IO będą walczyć m.in. z Oslo i Barceloną. - W tych miastach były już olimpiady letnie albo zimowe - podkreśla Majchrowski. - Sądzę, że mamy szansę. Warto ją wykorzystać, bo dzięki temu możemy wypromować region oraz zyskać na rozbudowie infrastruktury.

Czy Krakowowi uda się zorganizować zimowe Igrzyska olimpijskie?