The North Face Polish Freeskiing Open 2012 - Zakopane stolicą narciarskich akrobacji

W piątek i sobotę Zakopane stanie się stolicą najbardziej widowiskowo jeżdżących narciarzy.
Oprócz Polaków kibice na stoku Harenda obejrzą zapierające dech w piersiach ewolucje zawodników z Czech, Estonii, Francji, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch. Uczestnicy powalczą o tytuł międzynarodowego mistrza Polski PZN, a także o punkty do międzynarodowego rankingu AFP World Freeski Series. Rozegrane zostaną dwie konkurencje: big air i rails. Big air to skoki, podczas których zawodnicy wykonują przeróżne triki i ewolucje. Rail to ślizganie się po poręczach i boksach - podobnie do snowboardu.

Jak mówi organizator zawodów Andrzej Lesiewski, na budowanej specjalnie na tę okazję skoczni narciarze pofruną nawet przez 25 metrów. - Dzięki doskonałym warunkom w Zakopanem od początku roku szykujemy konstrukcję, by można było tak daleko skakać . Spodziewamy się trików na najwyższym światowym poziomie.

Na piątek przewidziano eliminacje. W sobotę odbędą się półfinały i finały obu konkurencji. Pula nagród, najwyższa w historii tej imprezy, wynosi 5 tys. euro. Oprócz pieniędzy do wygrania będą także nagrody rzeczowe.

W 2014 roku na Olimpiadzie w Soczi po raz pierwszy zostaną rozegrane dwie konkurencje freestylowe. W Zakopanem wśród uczestników, oprócz przedstawicieli wielu krajów Europy, znajdą się także reprezentanci kadry narodowej, którzy niedługo będą walczyć o awans na Igrzyska.

The North Face Polish Freeskiing Open 2012 powered by Fiat to najstarsza tego typu impreza rozgrywana w Europie. Pierwsza edycja wystartowała w 2004 roku w Zieleńcu.

Więcej informacji na temat zawodów można znaleźć na stronie www.pfopen.pl .