Marzenia olimpijskie Krakowa i Zakopanego [WIDEO]

Zakopane myśli o olimpiadzie i po raz czwarty stara się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Tym razem dostało wsparcie od Krakowa. - To jest tak samo realne, jak było Euro 2012 - uważa Ireneusz Raś, krakowski poseł PO.
W poniedziałek odbyło się pierwsze robocze spotkanie Stowarzyszenia "Tak, Kraków". Dyskutowano o tym, jak pomóc Zakopanemu w staraniu się o najważniejszą, poza IO, imprezę w sportach zimowych. Do tej pory stolica Tatr poniosła trzy porażki. Teraz ma być inaczej. - Wsparcie stolicy regionu i najbardziej rozpoznawalnej marki Małopolski może tylko pomóc. Mam nadzieję, że Rada Miasta Krakowa też wesprze Zakopane - dodał Raś.


Film autorstwa CBC Film Productions.

Tyle że zabrakło konkretów, jak realnie Kraków może Zakopanemu pomóc. Mają pojawić się już w styczniu. Nie było także żadnego przedstawiciela prezydenta Krakowa. - Korzyści gospodarcze dla Krakowa i Zakopanego są bezsprzeczne, dlatego na najbliższej sesji zajmiemy się tą sprawą - obiecał Bogusław Kośmider, przewodniczący RM Krakowa. - A w styczniu komisja sportu zastanowi się, jak pomóc w praktyce.

- Do tej pory byliśmy sami, czyli gmina Zakopane, Tatrzański Związek Narciarski i Polski Związek Narciarski. Teraz zainteresowaliśmy Polski Komitet Olimpijski, sejmową komisję sportu i miasto Kraków. To byłby chyba komplet - cieszył się Apoloniusz Tajner, prezes PZN. - Wierzę, że za czwartym razem wreszcie się uda. To już nie tylko sprawa Zakopanego i Krakowa, ale całego kraju. Jeśli dostaniemy organizację MŚ, to powstanie brakująca infrastruktura, która pozwoli starać się o IO.

Sejmowa komisja sportu wsparła ideę organizacji MŚ i wystąpiła do rządu o gwarancje finansowe, a także z wnioskiem o uchwalenie ustawy finansującej inwestycje w Centralnym Ośrodku Sportu w Zakopanem. - Wszyscy od prezydenta, premiera, po posłów wszystkich opcji są za tym - zapewniał Janusz Majcher, burmistrz Zakopanego. - Nasze miasto to najlepsze miejsce do organizacji zimowych imprez sportowych w Polsce - przekonywał.

Działacze przygotowujący po raz czwarty aplikację Zakopanego już nawet podali, kiedy MŚ miałyby się odbyć - od 24 lutego do 4 marca. - W tym okresie są najbardziej korzystne warunki pogodowe w Zakopanem - twierdzi Zofia Kiełpińska. Wylicza, co zostało zrobione: - Zmodernizowano Wielką Krokiew, tor lodowy, hotel COS, a trwają prace nad trasami biegowymi. Atutem MŚ w Zakopanem ma być m.in. to, że wszędzie będzie blisko. Wszystkie zawody będą rozgrywane w odległości 1 km od siebie, a kibice będą mogli dotrzeć na nie pieszo.

Cicho było o problemach, a zwłaszcza o tym największym, czyli komunikacyjnym. Zwrócił na to uwagę Adam Małysz, którego wystąpienie odtworzono na ekranie. - Szansa jest wielka, by Zakopane zorganizowało mistrzostwa świata, a później razem z Krakowem, bo inaczej się nie da, Igrzyska Olimpijskie. Trzeba jednak zrobić jedną wielką rzecz: zbudować "zakopiankę" - zauważył najsłynniejszy polski skoczek narciarski.

Decyzja, kto będzie organizatorem mistrzostw świata w 2017 r., zapadanie 31 maja 2012 roku.