Taras Salo wygrywa 14. PKO Cracovia Maraton. "Pobiegłem dla zachodniej Ukrainy"

Ponad 5 tys. osób stanęło na starcie 14. PKO Cracovia Maratonu. Najszybszy okazał się Taras Salo (czas 2:17.03). - Jeśli sytuacja na Ukrainie będzie stabilna, wrócę do Krakowa za rok - zapowiada zwycięzca.
Facebook? » | A może Twitter? »


Słoneczna pogoda przywitała biegaczy z całej Polski i z zagranicy, którzy w Rynku Głównym stanęli na starcie krakowskiego maratonu. Pierwsi ruszyli niepełnosprawni na handbike'ach i wózkach inwalidzkich. Po 37 minutach na mecie zameldował się Rafał Wilk, który był faworytem wyścigu. Wygrał tu czwarty raz z rzędu. - Uwielbiam wracać do Krakowa, bo w tym maratonie bardzo wspiera się osoby niepełnosprawne. Właśnie tutaj startuje nas najwięcej, bo organizatorzy są dla nas życzliwi. Miejmy nadzieję, że to się nie zmieni i wrócimy tu za rok w większej liczbie - cieszył się zwycięzca.Tłumy na krakowskim Rynku czekały już tylko na zwycięzcę. Faworyzowani Kenijczycy zostali jednak w tyle i pierwszy linię mety przekroczył Taras Salo. Ukrainiec jest znany pod Wawelem, bo w 2009 i 2014 roku był drugi. Wygrał także Bieg Trzech Kopców.

- To jeden z moich największych sukcesów. Wcześniej wygrałem maraton we Wrocławiu, a teraz powtórzyłem ten wyczyn w Krakowie. Pobiegłem dla zachodniej Ukrainy. Jestem ze Lwowa i chętnie startuję w Polsce. Jeśli sytuacja w moim kraju będzie stabilna, wrócę do Krakowa za rok - deklaruje.

Tuż za nim linię mety minął faworyzowany Justus Kipchirchir Kiprono. Czy Ukrainiec był zaskoczony, że z nim wygrał? - Byłem dobrze przygotowany i spodziewałem się takiego czasu. Kenijczycy są mocni, to bardzo dobrzy biegacze, ale tym razem udało mi się z nimi wygrać - dodaje.Wśród pań najszybsza była Kenijka Hellen Jepkosgei Kimutai (2:43.04). Najlepszy z Polaków, krakowianin Andrzej Lachowski z Krakowa, zajął siódme miejsce. - Jestem zadowolony z tego rezultatu. Próbowałem dogonić Kenijczyka przede mną, ale się nie udało - powiedział Lachowski.

Cracovia Maraton był zwieńczeniem trzydniowych Krakowskich Spotkań Biegowych. Więcej o nich TUTAJ.

Klasyfikacja mężczyzn:MiejsceNazwisko i imięKrajCzas
1.SALO TarasUkraina2:17:03
2.KIPRONO Justus KipchirchirKenia2:18:56
3.ORZECHOWSKIY AnatoliiUkraina2:21:37
4.KILIMO Julius KipkorirKenia2:23:16
5.KOMEN Joel KosgeiKenia2:23:26
6.TOO Silas KipronoKenia2:23:55
7.LACHOWSKI AndrzejPolska (Kraków)2:25:24


Klasyfikacja kobietMiejsceNazwisko i imięKrajCzas
1.KIMUTAI Hellen JepkosgeiKenia2:43:04
2.BARSOSIO Stellah JepngetichKenia2:43:08
3.CIRLAIX Elena DanielaRumunia2:43:38