Maratończyk bez płuca wspiera niepełnosprawnych podczas Cracovia Maratonu

W najbliższą niedzielę odbędzie się 14. PKO Cracovia Maraton, czyli jedna z najważniejszych imprez biegowych w regionie. Wśród tysięcy uczestników będzie Piotr Pogon - pierwszy w historii człowiek bez płuca, który ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironman Triathlon, oraz jego gość - niepełnosprawny Adrian.
Ciekawostki o małopolskim sporcie wklejamy na Facebooka Kraków - Sport.pl »

Adrian ma 5 lat i cierpi na Dziecięce Porażenie Mózgowe, czterokończynowe. Chłopiec nie umie jeszcze sam chodzić, do siedzenia potrzebuje specjalnego fotelika lub asekuracji kogoś dorosłego. Od pierwszych miesięcy swojego życia ciężko pracuje: codzienna rehabilitacja, zajęcia z psychologiem, neurologopedą, zajęcia na basenie, hipoterapia, dogoterapia oraz inne aktywności. Wszystko po to, aby zaczął samodzielnie chodzić. Jego marzeniem jest udział w maratonie. Plan ten chce zrealizować Piotr Pogon, idol małego Adriana, i wspólnie z chłopcem wystartować w Cracovia Maratonie już w najbliższy weekend.

Adrian swój bieg w tak poważnej imprezie odbędzie w profesjonalnym wózku biegowym. Wspólny start z Adrianem to pomysł Piotra Pogona - animatora sportowego i charytatywnego na rzecz osób niepełnosprawnych, a także maratończyka i triathlonisty. Pogon jest pierwszym w historii człowiekiem, który mimo braku płuca ukończył zawody triathlonowe na dystansie Ironman Triathlon w Kalmarze w 2012 roku, a dwa lata później powtórzył ten wyczyn w zawodach Ironman Triathlon Zurych.

- Adrian, mimo swoich ograniczeń, jest bardzo radosnym i wesołym chłopcem, ma ogromną motywację do pracy. Chcemy, by on również mógł wziąć udział w tak poważnym wydarzeniu sportowym i, jednocześnie, zwrócić powszechną uwagę na problemy i sukcesy dzieci niepełnosprawnych. Istotne jest też zachęcenie do finansowego wsparcia, które pozwoli na wyjazd na turnusy rehabilitacyjne czy zakup specjalistycznego sprzętu - wyjaśnia Pogon.