Sport.pl

Żużel. Tauron Azoty uratował ekstraligę

Koniec fatalnego sezonu w Tarnowie. Nad żużlowcami wisiało widmo spadku, ale utrzymali się po pokonaniu Włókniarza Częstochowa.
W Tarnowie jeszcze półtora miesiąca temu kibice i działacze mieli nadzieję na występ w play-off. Po serii poprawnych występów Tauron Azoty przegrał jednak w ostatniej kolejce rundy zasadniczej ze Spartą Wrocław i musiał bronić się barażem z trzecią drużyną I ligi.

Dwa tygodnie temu w Częstochowie gospodarze wygrali dziewięcioma punktami. W Tarnowie z wyniku byli umiarkowanie zadowoleni. - Mamy szansę i musimy ją wykorzystać. Wszyscy zdają sobie sprawę, że to mecz o wszystko - mówił Marian Wardzała, trener tarnowian.

Szkoleniowiec nie skorzystał wczoraj z Krzysztofa Kasprzaka, który po pierwszym meczu w Częstochowie przez cztery dni był zawieszony. Wardzała może być zadowolony z decyzji, bo zmiennik Leon Madsen regularnie uciekał rywalom (11 punktów w pięciu biegach). Pozostali seniorzy również spisali się przyzwoicie - jedynie Bjarne Pedersen nie przywiózł dwucyfrowego wyniku.

Od początku wszystko układało się po ich myśli. Kiedy Madsen wygrał przedostatni bieg, kibice odetchnęli z ulgą. To oznaczało, że w przyszłym sezonie nadal w Tarnowie będzie ekstraliga. Humorów nie zmąciła podwójna wygrana żużlowców Włókniarza w ostatnim wyścigu.

Ostatecznie Tauron Azoty zajął przedostatnie miejsce, choć miał walczyć o medale. Dlatego w klubie jest coraz więcej znaków zapytania. Działacze będą chcieli zrobić zmiany w kadrze, ale najpierw muszą przekonać sponsorów, że nadal warto inwestować.

Problemy finansowe ciągną się też za Speedwayem Wandą. Wczoraj krakowianie do ostatniego biegu walczyli o punkt bonusowy. W kwietniu na wyjeździe przegrali czterema punktami i taką samą różnicą prowadzili przed ostatnim biegiem.

Wtedy rywali za plecami zostawił Mariusz Fierlej, którego Wanda tuż przed meczem wypożyczyła z Lubelskiego Węgla KMŻ-etu. Głównie dzięki niemu (13 punktów w pięciu wyścigach) krakowianie przerwali passę pięciu porażek z rzędu.

W tym sezonie czekają ich jeszcze dwa spotkania. Za tydzień jadą do Lublina, a na koniec zmierzą się u siebie z Kolejarzem Rawicz.

Tauron Azoty- Włókniarz Częstochowa 53:37

Tauron Azoty: Ułamek 11 (3, 1, 3, 3, 1), Madsen 11 (2, 2, 2, 2, 3), Vaculik 12 (3, 3, 3, 3, 0), Pedersen 5 (2*, 1, 2*, 0), Lindgren 10 (3, 3, 2, 1, 1), Kostro 1 (1, 0, 0), Mazur 3 (2, 0, 1).

Speedway Wanda Kraków - Kaskad Równe 48:40

Wanda: Pyszny 8 (3, 2, 2, 0, 1), Tabaka 12 (3, 3, 2, 2, 2), Ago 8 (2, 2, 0, 2, 2), Fierlej 13 (2, 3, 2, 3, 3), Kret 5 (2, w, 1, 1, 1), Thoernblom 2 (1, d, 0, w, 1).

Więcej o: