Sport.pl

Obrona Cracovii w czołówce najgorszych

Cracovia ma jedną z najbardziej dziurawych defensyw w Europie. Do tej pory drużyny broniły różne okoliczności, ale w Gdańsku nie będzie już miejsca na wymówki
Po piątej z rzędu porażce krakowianie mają już na koncie 14 straconych bramek. To najgorszy wynik od czasu awansu do ekstraklasy. W poprzednich sezonach Cracovia na takie samo "osiągnięcie" potrzebowała od 10 do nawet 14 kolejek, cztery lata temu podobny wynik osiągnęła w siedmiu meczach.

Mimo to działacze nie podjęli żadnych nerwowych kroków, a Rafał Ulatowski pozostaje trenerem Cracovii. - Spotkaliśmy się z prezesem, który jest bardzo zaangażowany w życie klubu. To była rozmowa dwóch dżentelmenów. Cały czas wierzę w moją pracę i chłopaków - przekonuje szkoleniowiec.

Jego drużyna nie tylko zapisała się w historii klubu, ale i bije rekordy na miarę Europy. W 44 ligach krajów zrzeszonych w UEFA (w których rozegrano przynajmniej trzy kolejki) jest tylko pięć drużyn z wyższą średnią straconych goli.

Willem II Tilburg (traci 3,2 bramki na mecz) i West Ham United (3) grają w Eredivisie i Premier League, czyli na wyższym poziomie. Walijskie Carmarthen Town i węgierskie Kecskeméti mają gorszy bilans, ale przynajmniej raz wygrały. Cracovia wypada przeciętnie nawet w zestawieniu z czarnogórskim OFK Bar i łotewskim Jauniba Ryga (też średnio 2,8 bramki na mecz). Obydwa zespoły zdobyły punkty, poza tym ich budżety są niższe od letnich wydatków krakowian na wzmocnienia.

Problem z defensywą dotyka krakowian od początku sezonu. Najpierw Ulatowski stracił na pierwsze mecze powołanych do drużyn narodowych reprezentantów, potem z gry wypadł kontuzjowany Marek Wasiluk, ostatnio za kartki pauzował Piotr Polczak. Mimo kupna pięciu defensywnych graczy poprawy nie widać.

- Zmiany w tej formacji? Mam kilka scenariuszy, ale wszystko się wyklaruje w trakcie tygodnia. Serb Milosz Kosanović zagrał w meczu Młodej Ekstraklasy, która przegrała 0:4. Krytykowany Hesdey Suart popełnia błędy, ale on stara się podać piłkę, a nie kopnąć, jak większość polskich obrońców - argumentuje Ulatowski.

Przed meczem z Lechią ma pierwszy raz komfort pracy. Do dyspozycji ma wszystkich obrońców. Do treningów wrócili Łukasz Mierzejewski i Wasiluk, karę odcierpiał Polczak.

Najbardziej "dziurawe" obrony w EuropieWillem II (Holandia)5163,2 (0)
Carmarthen Town (Walia)5163,2 (3)
Kecskeméti FC (Węgry)5163,2 (3)
West Ham United (Anglia)4123 (0)
Jauniba Ryga (Łotwa)18512,83 (12)
Cracovia (Polska)5142,8 (0)
OFK Bar (Czarnogóra)5142,8 (3)
Manisaspor (Turcja)4112,75 (0)
Dynamo Bender (Mołdawia)8222,75 (4)
Donegal Celtic (Irlandia Płn)7192,7 (4)
* miejsce, drużyna, kraj, mecze, bramki stracone, średnia, liczba punktów

Mam oczy otwarte - Robert Maaskant  »


Więcej o: