Sport.pl

Cracovia. Kto (jeszcze) dogoni Denissa Rakelsa?

Łotysz już dwa miesiące temu wyjechał z Polski, ale ciągle jest wiceliderem zestawienia strzelców. Za to w klasyfikacji kanadyjskiej ekstraklasy wyprzedził go Mateusz Cetnarski.

Chcesz więcej? Polub Kraków - Sport.pl

Wokół odejścia Denissa Rakelsa z Cracovii było dużo zamieszania. Trener i działacze chcieli, by został, ale mieli związane ręce. W kontrakcie Łotysza była klauzula, która umożliwiała mu przenosiny do innego klubu za 500 tys. euro. Pieniądze wyłożył angielski Reading i nie było już odwrotu.

- Cały czas powtarzam, że odejście Denissa musiało odbić się na drużynie. Nie może być inaczej, kiedy traci się najlepszego strzelca - mówi na każdym kroku Jacek Zieliński, trener Cracovii.

Rakelsowi wystarczyło pół sezonu na zdobycie 15 goli i pewnie do końca będzie w czołówce prestiżowych klasyfikacji. Minęły dwa miesiące, Cracovia bez niego rozegrała już siedem meczów, ale Łotysz nadal jest najlepszym strzelcem drużyny. Erik Jendriszek traci do niego trzy bramki i nie ma pewności, czy zdąży go dogonić.

Za to Mateusz Cetnarski, który wyrósł na lidera drużyny, w niedzielę wyprzedził Rakelsa w klasyfikacji kanadyjskiej (bramki plus asysty). 28-letni pomocnik przeciwko Pogoni w Szczecinie (2:2) zaliczył 10. asystę w sezonie i ma już w sumie 19 punktów.

Czołówka klasyfikacji strzelców:

25 goli: Nemanja Nikolić (Legia Warszawa)

15 goli: Deniss Rakels (Cracovia)

13 goli: Airam Cabrera (Korona Kielce), Mariusz Stępiński (Ruch Chorzów)

12 goli: Erik Jendriszek (Cracovia)

10 goli: Paweł Brożek (Wisła Kraków)

9 goli: Josip Barisić (Piast Gliwice), Mateusz Cetnarski (Cracovia), Maciej Gajos (Jagiellonia Białystok 4, Lech Poznań 5), Roman Gergel (Górnik Zabrze), Mateusz Szczepaniak (Podbeskidzie Bielsko-Biała)

Czołówka klasyfikacji asystentów:

11 asyst: Patrik Mraz (Piast Gliwice)

10 asyst: Mateusz Cetnarski (Cracovia), Nemanja Nikolić (Legia Warszawa)

8 asyst: Ondrej Duda (Legia Warszawa), Bartosz Kapustka (Cracovia), Konstantin Wasiljew (Jagiellonia Białystok), Jakub Wójcicki (Cracovia)

Czołówka klasyfikacji kanadyjskiej:

35 - Nemanja Nikolić (25 goli+10 asyst)

19 - Mateusz Cetnarski (9+10)

18 - Deniss Rakels (15+3)

15 - Mariusz Stępiński (13+2)

14 - Airam Cabrera (13+1), Roman Gergel (9+5), Erik Jendrisek (12+2), Wojciech Kędziora (7+7), Flavio Paixao (8+6)

Więcej o: