Bez pieniędzy miasta nie ma grania. Dlaczego odwołano mecz Cracovia - Vl Wolfsburg

Agencja PSP, organizator, twierdzi, że to z powodu wycofania się miasta, które miało być głównym partnerem. Choć nie było podpisanej umowy.
Za próbą sprowadzenia Vfl Wolfsburg stoi Janusz Kozioł, który od lutego jest doradcą prezydenta Jacka Majchrowskiego ds. sportu. Jak mówi, chciał ożywić krakowskie stadiony, bo dawno nie gościły tu zagraniczne kluby. Prowadził rozmowy z Polish Sport Promotion, która ma doświadczenie w organizowaniu takich meczów. Agencja zwykle liczy na udział finansowy magistratu i tak było teraz. Nie bierze na siebie całego ryzyka zapewnienia budżetu imprezy.

Rozmowy agencji z reprezentującym miasto Koziołem trwały, ale poza deklaracją nie doszło do podpisania żadnych dokumentów. Mimo to PSP rozpoczęła reklamowanie spotkania i sprzedaż biletów, choć nie miała gwarancji finansowych z magistratu. Miasto miało wyłożyć 360 tys. zł (w tym VAT), a w zamian dostać promocję Krakowa.

W poniedziałek Katarzyna Cięciak, zastępca prezydenta ds. edukacji i sportu, podjęła decyzję, że miasto nie dołoży się do organizacji meczu. - Doradca prezydenta ds. sportu rozmawiał z firmą PSP, ale ani do mnie, ani do prezydenta nie wpłynęła pełna oferta współpracy. Nie dostałam szczegółowych informacji, jak ma wyglądać promocja, gdzie, kiedy i na jakich nośnikach. Przy wydawaniu pieniędzy publicznych trzeba być ostrożnym, a ponad 300 tys. zł to spora kwota. Finalnie to ja odpowiadam za sport - tłumaczyła.

- Były też zastrzeżenia do już rozpoczętej promocji wydarzenia. Np. przy rondzie Mogilskim zawisł wielki baner, ale nie znalazły się na nim żadne oficjalne miejskie hasła reklamowe jak np. "Kraków miastem sportu" czy "Kraków Royal Sports" - dodaje osoba z magistratu znająca sprawę. - Poza tym nikt nie był przekonany, że warto tyle zapłacić za reklamę podczas meczu. Przecież widz zobaczy tylko stadion. Co innego np. promocja podczas kolarskiego Tour de Pologne, gdy widać piękno Krakowa.

Po tej decyzji w poniedziałek agencja PSP jeszcze zapewniała, że mecz dojdzie do skutku. W środę poinformowała jednak o odwołaniu spotkania. - Powodem jest wycofanie partnera, który miał częściowo sfinansować imprezę - twierdzi Tomasz Rachwał, prezes PSP. - Sprzedaliśmy kilka tysięcy biletów i wszyscy odzyskają pieniądze. Procedura zwrotu wejściówek będzie uproszczona.