Sport.pl

Cracovia wyraziła dezaprobatę dla haniebnej oprawy i pokazuje patologiczne zachowanie kiboli Pogoni [WIDEO]

Dopiero w środę Cracovia wydała oświadczenie w sprawie przerwania meczu z Pogonią i oprawy jej kiboli. Zamierza odwołać się od kary zamknięcia stadionu oraz publikuje wideo z patologicznymi zachowaniami pseudokibiców ze Szczecina.
Facebook? » | A może Twitter? »


Sobotni mecz przy ul. Kałuży został przerwany w drugiej połowie, bo kibole Pogoni rzucali na trybuny i boisko race oraz petardy hukowe. Wcześniej oprawę przypominającą mord na kibicu ze Szczecina zaprezentowali chuligani z Krakowa (nóż wbity w puszkę paprykarza szczecińskiego z herbem szczecińskiego klubu oraz napis Cracovia - Pogoń 1:0). Z trybun zajmowanych przez kiboli obu klubów leciały bluzgi i chamskie przyśpiewki.

Sprawą zajęła się Komisja Ligi, która m.in. zamknęła stadion oraz ukarała Cracovię finansowo. Pogoń nie może wysłać zorganizowanej grupy kibiców na osiem wyjazdowych spotkań. Zarząd szczecińskiego klubu wydał komunikat, w którym wytykał zaniedbania Cracovii i podkreślał haniebne zachowanie części kibiców gospodarzy. Równie skandalicznych czynów kiboli swojego klubu nie potępił i próbował tłumaczyć m.in. młodym wiekiem.

O sprawie pisaliśmyTUTAJPublikujmy oświadczenie Cracovii wraz z nagraniami udostępnionymi przez Cracovię:

W nawiązaniu do wydarzeń, które miały miejsce podczas meczu T-Mobile Ekstraklasy rozegranego pomiędzy MKS Cracovia SSA a Pogonią Szczecin S.A. w dniu 18.04.2015 r., na stadionie MKS Cracovia SSA przy ul. Kałuży 1 w Krakowie oraz orzeczenia Komisji Ligi Ekstraklasy S.A. z dnia 20 kwietnia 2015 roku w przedmiocie zamknięcia stadionu MKS Cracovia SSA dla publiczności oświadczamy, iż wyrażamy dezaprobatę dla zaprezentowanej przez Kibiców Naszego Klubu "sektorówki" i dołożymy starań, aby podobne zdarzenia nie miały więcej miejsca na naszym stadionie. Przepraszamy sympatyków piłki nożnej, którzy poczuli się dotknięci zachowaniem części kibiców.

MKS Cracovia SSA nie uchyla się od odpowiedzialności związanej z zaistnieniem tego zdarzenia, jednakże w naszej ocenie wymierzona przez Komisję Ligi kara zamknięcia stadionu jest całkowicie niewspółmierna i nieadekwatna do skali przewinienia. Skutkuje przy tym rozciągnięciem odpowiedzialności na wszystkich kibiców, nawet tych, którzy z naruszeniem przepisów dyscyplinarnych nie mieli nic wspólnego. Nadmieniamy ponadto, iż MKS Cracovia SSA nie otrzymała od delegata PZPN żadnych sygnałów wskazujących na konieczność podjęcia, w trakcie meczu, jakiejkolwiek interwencji w związku z prezentowaną przez kibiców oprawą.

Zauważyć należy, że wymierzona MKS Cracovia SSA kara zamknięcia stadionu całkowicie odbiega od dotychczasowej praktyki orzeczniczej Komisji Ligi i prezentowanego przez nią stanowiska, zgodnie z którym skutki sankcji nakładanych przez Komisję powinny dotykać przede wszystkim bezpośrednich sprawców, zaś zamykanie stadionów dla kibiców traktować należy jako całkowitą ostateczność. Orzeczenie Komisji Ligi uznać należy za precedensowe, bowiem żaden z klubów uczestniczących w rozgrywkach nie został nigdy wcześniej ukarany zamknięciem stadionu za tego typu incydent. Co więcej, stadiony nie były zamykane za znacznie większe przewinienia kibiców i organizatorów. Dlatego wyznaczoną karę uważamy za niesprawiedliwą i wielce krzywdzącą dla klubu.

Zwracamy jednocześnie uwagę na skandaliczne zachowanie kibiców Pogoni Szczecin S.A., którzy jeszcze przed wejściem na stadion prezentowali pełną agresji postawę zarówno wobec kibiców MKS Cracovia SSA, jak też służb porządkowych i Policji. Zachowując się jak zorganizowana bojówka, dokonywali zniszczeń w infrastrukturze stadionu i próbowali siłą wedrzeć się na jego teren, czemu jednakże zapobiegła zdecydowana akcja służb porządkowych i Policji. Kibice Pogoni Szczecin rozpoczęli rzucanie rac już przed stadionem.W trakcie trwania meczu, od chwili wejścia na teren stadionu, kibice Pogoni Szczecin S.A. dopuszczali się kolejnych patologicznych i prowokacyjnych zachowań, skandując obraźliwe hasła pod adresem Naszego Klubu, takie jak: "Cwel, cwel Cracovia", "Ty Żydzie j....., czy już byłeś obrzezany", "Jesteś zerem, k...., frajerem, nosisz kosę, więc giń!", "Cracovia to stara k...., Arka j..... jest, Lecha trzeba p........, polską Policję też". Wznosili również haniebne okrzyki, szargając pamięć zabitego kibica MKS Cracovia SSA o pseudonimie "Człowiek": "J.... Człowieka, co do śmieci ucieka".Agresywne zachowania i chóralne wyzwiska miały miejsce dużo wcześniej niż odpowiedź sprowokowanych kibiców Cracovii, o czym świadczą pełne zapisy dźwiękowe i wideo zarejestrowane w trakcie meczu.

Kibice Pogoni odpalili materiały pirotechniczne, rzucając je następnie na płytę boiska oraz w kierunku sektora A zajmowanego przez kibiców MKS Cracovia SSA. Demolowali sektor przeznaczony dla kibiców gości.Przedstawione materiały wideo i zapisy dźwiękowe jednoznacznie wskazują, że to kibice Pogoni Szczecin S.A. ponoszą wyłączną odpowiedzialność za przerwanie zawodów przez skład sędziowski. Ich zachowanie winno skutkować podjęciem przez Zarząd Pogoni Szczecin S.A. zdecydowanych działań mających na celu eliminację ze środowiska kibiców tego klubu osób odpowiedzialnych za incydenty, do których doszło na stadionie MKS Cracovia SSA.

MKS Cracovia SSA informuje ponadto, iż po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia Komisji Ligi złoży odwołanie do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN, domagając się zmiany orzeczonej kary.

MKS Cracovia SSA

Więcej o:
Komentarze (4)
Cracovia wyraziła dezaprobatę dla haniebnej oprawy i pokazuje patologiczne zachowanie kiboli Pogoni [WIDEO]
Zaloguj się
 • Filip Obara

  Oceniono 17 razy 9

  Slusznie. Po to jest monitoring i zapis audio by m.in. przedstawić nie zaprzeczalne dowody.
  Oby Komisja Ligi poszła po rozum do głowy, albo wyjęła ręce z kieszeni.

 • ttoorroo05

  Oceniono 4 razy 4

  Nalezalo to bydlo z pacyfikowac,rozebrac do naga i zlac woda porzadnie.

 • slawekpik

  Oceniono 15 razy -7

  Kto był organizatorem meczu i kto wpuścił ich na mecz z materiałami pirotechnicznymi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX