Cracovia z awansem do grupy mistrzowskiej już po 29. kolejce? Mało prawdopodobne, ale możliwe

Cracovia może cieszyć się z awansu do górnej ósemki już po dwóch najbliższych meczach. Żeby tak się stało, musi pokonać Widzew Łódź i Górnika Zabrze, a na innych boiskach liczyć na korzystne rozstrzygnięcia.
Wszyscy kibice z Krakowa są na Facebooku Kraków - Sport.pl »

Po 27 kolejkach Cracovia ma 35 punktów i zajmuje dziewiąte miejsce. Do zajmującej ósmą pozycję - ostatnią dającą awans do grupy mistrzowskiej - Jagiellonii Białystok podopieczni Wojciecha Stawowego tracą dwa punkty. A terminarz sprzyja krakowianom.

Awans do mistrzowskiej ósemki zapewniły sobie Legia Warszawa, Lech Poznań i Wisła Kraków. Raczej spokojne o miejsce mogą też być drużyny Ruchu Chorzów i Pogoni Szczecin. Na trzech pozostałych pozycjach są Górnik Zabrze, Zawisza Bydgoszcz i Jagiellonia. Silna jest grupa pościgowa, której przewodzi Cracovia. Ale nadzieję na awans ma też Lechia Gdańsk, Korona Kielce i Piast Gliwice.

Łącznie siedem zespołów będzie walczyć o trzy miejsca. W takiej sytuacji duże znaczenie ma terminarz, a teoretycznie najłatwiejszy wydaje się mieć Cracovia. Zawodnicy Wojciecha Stawowego ostatnie trzy mecze zagrają z Widzewem Łódź i Górnikiem Zabrze u siebie oraz Koroną Kielce na wyjeździe.

Łodzianie i zabrzanie wiosną spisują się nie najlepiej i są najsłabszymi zespołami ligi. Zarówno Widzew, jak i Górnik po zimowej przerwie zdobyły tylko trzy punkty. Do tego łodzianie w tym sezonie na wyjeździe nie zdobyli nawet punktu, a w sobotę grają właśnie przy Kałuży.

Z kolei Górnik po rundzie jesiennej był wiceliderem, a teraz zajmuje szóste miejsce. Fatalna passa zabrzan trwa, nie pomogła zmiana trenera (Ryszarda Wieczorka zastąpił Robert Warzycha), a terminarz nie sprzyja poprawianiu wyników. Dwa najbliższe spotkania Górnik zagra z Jagiellonią i Cracovią, a ostatni mecz z Lechem - wiosną najlepszą drużyną ligi.

Dwa zwycięstwa z tymi zespołami, przy korzystnych rozstrzygnięciach w innych meczach, mogą dać Cracovii awans do górnej ósemki jeszcze przed meczem z Koroną. Jakie wyniki musiałyby paść w innych spotkaniach, by Cracovia była pewna awansu już po 29. kolejce (zakładając, że wygra z Widzewem i Górnikiem)?

Jagiellonia musi przegrać dwa najbliższe mecze (z Górnikiem i Lechem) albo jeden z nich zremisować. Lechia może zdobyć maksymalnie trzy punkty w meczach z Piastem i Zagłębiem Lubin. Z kolei Korona musi zdobyć najwyżej cztery punkty z Pogonią lub Ruchem. To samo dotyczy Piasta Gliwice, który gra z Lechią i Pogonią.

Spotkania decydujące o awansie do górnej ósemki:

* 28. kolejka:

Cracovia - Widzew

Górnik - Jagiellonia

Korona - Pogoń

Lechia - Piast

Zawisza - Śląsk

* 29. kolejka:

Cracovia - Górnik

Lech - Jagiellonia

Lechia - Zagłębie

Legia - Zawisza

Piast - Pogoń

Ruch - Korona

* 30. kolejka:

Korona - Cracovia

Górnik - Lech

Jagiellonia - Piast

Pogoń - Widzew

Śląsk - Lechia

Zawisza - Ruch