Sport.pl

Jerzy Dudek na stadionie Cracovii pożegna się z reprezentacją Polski

Reprezentacja Polski po raz pierwszy od 56 lat zagra dziś przy ul. Kałuży, a swoje święto będzie miał Jerzy Dudek. - Dla nas to nobilitacja - mówią w klubie. Ale tłumy do kas nie walą. Towarzyski mecz z Liechtensteinem o 21. Relacja Z Czuba i Na Żywo na Sport.pl oraz w aplikacji Sport.pl LIVE na smartfony


Kraków czekał na mecz reprezentacji niespełna trzy lata. We wrześniu 2010 roku na stadionie Wisły Polacy zagrali towarzysko z Australią i przegrali 1:2. Po drugiej stronie Błoń oficjalne spotkanie międzypaństwowe nasza reprezentacja rozgrywała np. w 1922 r., gdy poległa 0:3 z Węgrami, ale...

Dziki Zachód przy Kałuży

- Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy polscy piłkarze, głównie krakowianie, rozegrali w 1906 roku z reprezentacją USA, którą tworzyli pracownicy cyrku objazdowego Buffalo Billa, legendy Dzikiego Zachodu. Gwiazdor nie zagrał w meczu, ale usiadł na trybunach - przypomina Leszek Mazan, krakowski publicysta.

Co ciekawe, w 1957 r. kadrowicze zagrali sparing z Cracovią w ramach przygotowań do bardzo ważnego meczu ze Związkiem Radzieckim. Polacy wygrali przy Kałuży 2:0 po bramkach Gerarda Cieślika i Henryka Szymanowskiego, a tydzień później odnieśli zwycięstwo w prestiżowym i pełnym politycznych podtekstów spotkaniu.

Dziś reprezentacja wraca na Cracovię. Polska zmierzy się z Liechtensteinem, a po raz ostatni w kadrze zagra Jerzy Dudek, były bramkarz, który po odejściu z Realu Madryt zamieszkał pod Wawelem. - Dla nas organizacja meczu reprezentacji przy Kałuży to nobilitacja. Duża w tym zasługa Marka Koźmińskiego, który lobbował za tym pomysłem. Do tego Dudek zadomowił się w Krakowie, więc poniekąd był to naturalny wybór - twierdzi Jakub Tabisz, wiceprezes Cracovii.

Przy Kałuży Dudek po raz 60. założy bluzę z orłem na piersi i dzięki temu trafi do klubu wybitnego reprezentanta. - Każdy mecz dla kadry wywołuje określone emocje. Zróbcie mi więcej zdjęć, bo to ostatnia moja konferencja w tym gronie. Nie spodziewałem się zaproszenia na ten mecz, jest mi bardzo miło - uśmiecha się były bramkarz m.in. Realu Madryt i Liverpoolu.

Poważny test bez gwiazd?

Dudek przygotowywał się do występu w Krakowie m.in. podczas turnieju w Malezji, gdzie zagrał w zespole legend Liverpoolu. Dziś być może dostanie szansę od pierwszej minuty. Niewykluczone, że w meczu nie zagrają największe gwiazdy reprezentacji, a szanse dostaną młodzi piłkarze, m.in. Piotr Zieliński. Trener Waldemar Fornalik nie chciał zdradzić, którym zawodnikom da odpocząć w teście generalnym przed piątkowym spotkaniem z Mołdawią w eliminacjach mistrzostw świata.

- Humory dopisują, ale mecz z Liechtensteinem traktuję poważnie. To dla nas ważny sprawdzian - podkreślał selekcjoner.

Jego podopieczni wyszli na trening na boisko Górnika Wieliczka (kadra zamieszkała w hotelu Turówka, gdzie podczas Euro 2012 przebywali Włosi). Tuż przed zajęciami piłkarze relaksowali się (np. Robert Lewandowski na symulatorze rajdów), a przed hotelem Turówka zebrał się tłum łowców autografów.

Kłopot w tym, że mecz reprezentacji nie działa na mieszkańców jak magnes. Wręcz przeciwnie. Jeszcze wczoraj w kasach było ponad 6,5 tys. biletów i wszystko wskazuje na to, że nie uda się zapełnić 15-tysięcznego stadionu. Być może wejściówki będzie można kupić w kasach tuż przed meczem. Kosztują 75 i 90 zł.

Lepiej późno niż wcale

Jak na rangę rywala to dość dużo. - Problem polega na tym, że nie mamy żadnego wpływu na organizację meczu. Jedynie pomagamy w sprawach technicznych, ale nie zajmujemy się sprzedażą czy promocją. Poprosiliśmy o zgodę na stacjonarną sprzedaż biletów w kasach [początkowo można było je kupować tylko za pośrednictwem portalu Kupbilet.pl - przyp. red.]. Ale mamy nadzieję, że krakowianie jeszcze się zmobilizują i uda się zapełnić stadion - mówi Tabisz.

- Bilety są trochę za drogie, ale i tak mecz reprezentacji na stadionie Cracovii to powód do satysfakcji. A dla Dudka taki mecz już wcześniej powinni zorganizować, ale lepiej późno niż wcale - komentuje Zbigniew Lach, wiceprezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej.Więcej o: