T-Mobile Ekstraklasa. W Cracovii karuzela się kręci. Efektów brak

W Cracovii pozbywali się trenerów za późno lub za szybko, a jednego zatrudnili w sposób, który nie podobał się etykom. Od czterech lat za zamianami nie idą wyniki, choć Tomasz Kafarski, który w ubiegłym tygodniu usiadł na gorącym krześle, chce to zmienić
Statystyczny trener Cracovii w ekstraklasie traci pracę co 276 dni. Prezes klubu Janusz Filipiak zna języki, robi interesy m.in. w Niemczech czy Francji, ale wydaje się, że jego doradcy nie wystawiają nosa za granicę. Cracovia sięga głównie po trenerów ze znanymi w Polsce nazwiskami, bezrobotnych, którzy nie mogli wybrzydzać (Kafarski i Pasieka) albo chcieli wyrwać się z poprzedniego klubu (Jurij Szatałow).

Probierz, Urban, Michniewicz.

Krzesło trenerskie w Cracovii od kilku lat jest bardzo gorące, bo klub czwarty sezon z rzędu broni się przed spadkiem. Chętnych, by na nim usiąść, jest coraz mniej. Zanim w ubiegłym tygodniu drużynę objął Kafarski, działacze próbowali namówić Michała Probierza, a potem odmówili jeszcze Jan Urban i Czesław Michniewicz.

- Większość polskich trenerów ma takie same metody, karuzela się kręci, ale zmiany nie powodują, że polska piłka jest lepsza - mówił Filipiak 11 dni temu po porażce z Zagłębiem Lubin. Kilkadziesiąt godzin później wbrew tym słowom Dariusza Pasiekę zastąpił Kafarskim. Tłumaczył, że powodem była presja wywierana przez dziennikarzy i kibiców.

Wcześniej trenerzy odchodzili w różnych okolicznościach. Z Wojciechem Stawowym, który wyprowadził drużynę z III ligi do ekstraklasy, Filipiak podpisał nietypowy 10-letni kontrakt, a miesiąc później pokłócili się o koszty obozu na Cyprze i szkoleniowiec złożył wniosek o rozwiązanie umowy.

Zwolnienie Lenczyka odbija się czkawką

Po Stawowym drużynę objął Albin Mikulski (wcześniejszy dyrektor sportowy), ale Cracovia pod jego wodzą głównie przegrywała, więc po niespełna dwóch miesiącach doszło do kolejnej zmiany. Do kolejnych trenerów działacze Cracovii mieli dużo cierpliwości. Np. do Stefana Białasa wyczerpała się dopiero po szóstym meczu bez zwycięstwa. Artur Płatek dostał wilczy bilet dopiero po kompromitującej porażce 2:6. Wcześniej zwolnienie Stefana Majewskiego niemal wyprosili kibice, choć prezes Filipiak stał za nim murem.

W międzyczasie kusił m.in. Franciszka Smudę (co najmniej dwukrotnie), a bliski przenosin pod Wawel był José Mari Bakero. Ale najlepszym ruchem było sprowadzenie Oresta Lenczyka, który miał posłuch u piłkarzy i szacunek kibiców. Odszedł, kiedy osiągnął cel, czyli utrzymał Cracovię. - To przemyślana decyzja, ale jeszcze nie wiem, czy dobra. Na pewno ryzykowna, bo trener ma poparcie kibiców i mediów - mówił wówczas Filipiak.

Teraz już wie. To była fatalna decyzja, bo od tamtej pory nie udało się ściągnąć nikogo lepszego, a Lenczyk ze Śląskiem Wrocław jest w czołówce ligi.

Ile kosztuje Messi

O ile zwolnienie Lenczyka było najgorszą decyzją, to sposób zatrudnienia Jurija Szatałowa (w międzyczasie fatalną i krótką przygodę z krakowskim klubem zaliczył Rafał Ulatowski) najbardziej kontrowersyjną. Ukraiński szkoleniowiec został wykupiony przez Cracovię z Polonii Bytom, dzień przed meczem krakowskiej drużyny ze śląską. Zdziwieni zawodnicy Polonii w autokarze dowiedzieli się, że od przyszłego tygodnia ich trener będzie pracował w Cracovii. - Nawet Leo Messi ma swoją cenę - tłumaczyli wtedy działacze Polonii, którzy liczyli każdy grosz, by wyciągnąć klub z zapaści finansowej.

Szatałow najpierw utrzymał Cracovię, a w nowym sezonie przegrywał mecz za meczem. W końcu wygrał w ósmej kolejce i dwa dni później nieoczekiwanie pożegnał się z dziennikarzami. Ratować sytuację miał Pasieka. Wyciągnął zespół z ostatniego miejsca, ale na początku tego roku wróciły koszmary - w trzech meczach u siebie zdobyła tylko dwa punkty.

Teraz ratownikiem jest Kafarski. Zaczął dobrze, bo Cracovia pierwszy raz od powrotu do ekstraklasy potrafiła na wyjeździe odrobić dwie bramki straty. W Łodzi zremisowała 2:2.

Kto prowadził Cracovię w ekstraklasie

Albin Mikulski - 15 lutego 2006 - 5 kwietnia 2006 (50 dni)

Stefan Białas - 6 kwietnia - 2 października 2006 (180 dni)

Stefan Majewski - 2 października 2006 - 27 października 2008 (757 dni)

Artur Płatek - 27 października 2008 - 12 sierpnia 2009 (290 dni)

Orest Lenczyk - 12 sierpnia 2009 - 24 maja 2010 (286 dni)

Rafał Ulatowski - 28 maja 2010 - 27 października 2010 (153 dni)

Jurij Szatałow - 31 października 2010 - 22 września 2011 (327 dni)

Dariusz Pasieka - 22 września 2011 - 6 marca 2012 (167 dni)

Tomasz Kafarski - 6 marca 2012 -