Reprezentant Litwy ćwiczy z Cracovią [WIDEO]

Trzy miesiące starszy, o wiele bardziej skuteczny i doświadczony przez los. Litwin Tadas Eliosius jest przymierzany do roli następcy Mateusza Klicha
- Brakuje nam umiejętności wyprowadzania akcji ofensywnych i człowieka, który by to robił - narzekał trener Jurij Szatałow po ostatnim sparingu z Ruchem Chorzów.

Takim piłkarzem miałby być 21-letni Eliosius, który występuje na pozycji rozgrywającego lub lekko cofniętego napastnika.

Wczoraj reprezentant Litwy przyjechał na testy pod Wawel i wziął udział w treningu Cracovii. W niedzielę wystąpił jednak w meczu ligowym FK Suduva z FC Szawle i podczas zajęć krakowian ograniczył się do kilku strzałów i truchtania wokół boiska.

- Będziemy mu się przyglądać w najbliższych dniach, ale nie będziemy podejmować pochopnie decyzji. Czy był wcześniej obserwowany? Tomasz Rząsa, dyrektor sportowy Cracovii trzyma pieczę nad skautingiem i pewnie wykonał swoją robotę - uważa Dietmar Brehmer, drugi trener.

W tym sezonie (na Litwie gra się systemem wiosna-jesień) w 14 meczach pomocnik zdobył dziewięć bramek dla trzeciej drużyny litewskiej ekstraklasy, z którą na początku lutego związał się dwuletnim kontraktem. - To jeden z najlepszych piłkarzy litewskich młodego pokolenia. Selekcjoner reprezentacji wiąże z nim nadzieje. Eliosius ma tylko 21 lat, a mimo to występował w kilku drużynach i w każdej z nich był wyróżniającą się postacią - opowiada dziennikarz gazety "Kauno Diena".

Reprezentant Litwy w żadnym z klubów nie zagrzał długo miejsca: gdy grał w FC Wilno klub zlikwidowano, potem przeniósł się do Vetry Wilno, która okazała się bankrutem. Potem na pół roku zakotwiczył w Kruoi Pokroje. W 2010 roku został wybrany najlepszym młodym graczem ligi, rok wcześniej zajął 2. miejsce w rankingu.

Ostatniej zimy Eliosius był testowany przez ukraińską Zorię Ługańsk, ale ostatecznie podpisał kontrakt z FK Suduva. - Decydująca okazała się osoba trenera Virginijusa Liubsysa, z którym pracowali w Vetrze. Szkoleniowiec nie odda tak cennego gracza za pół darmo - dodaje dziennikarz.

Eliosus ma na koncie debiut w europejskich pucharach. FK Suduva, wicemistrz Litwy przegrał jednak ze szwedzkim IF Elfsborg w eliminacjach Ligi Europy. - Chcę się rozwijać i walczyć o najwyższe cele - mówił pomocnik w wywiadach dla litewskich mediów, gdy wiązał się z FK Suduva.

21-letni piłkarz wyceniany jest na ok. 1,2 mln zł. Jego menedżer nie komentuje sprawy, a zawodnik porozumiewa się tylko w języku litewskim. Wcześniej trener Szatałow (wczoraj szkoleniowca i Saidiego Ntibazonkizy zabrakło na treningu, bo załatwiali prywatne sprawy) sprawdzał w roli rozgrywającego m.in. Wojciecha Kędziorę oraz Gila Blumsteina z Izraela.

A takie bramki Eliosius potrafił strzelać w lidze już w wieku 19 lat