Sport.pl

Maciej Żurawski wraca: Miałem dość życia na obczyźnie

34-letni Maciej Żurawski podpisał roczny kontrakt z wicemistrzami Polski. Przez pięć sezonów rozegrał w Celticu Glasgow, Larisie i Omonii Nikozja 116 meczów, zdobył 45 bramek. Żurawski: - Dostałem też inne oferty, ale miałem dość życia na obczyźnie. Rozmowy z Wisłą były szybkie, trwały góra dwa tygodnie.


Były reprezentant Polski zdobył z krakowianami cztery mistrzostwa kraju. W sezonie 2002/03 walczył o awans do 1/4 finału Pucharu UEFA i w dziesięciu meczach zdobył dziesięć goli (skuteczniejszy był tylko Henrik Larsson z Celticu). Na jego transferze do Szkocji Wisła zarobiła ponad 3 mln euro. - To jeden z najwybitniejszych piłkarzy Wisły ostatniej dekady. Z nim chcemy skutecznie walczyć w europejskich pucharach i o odzyskanie mistrzostwa - twierdzi prezes klubu Bogdan Basałaj.

Żurawski nieraz podkreślał, że w Polsce przyjmie tylko ofertę Wisły lub Lecha Poznań. Mistrz Polski szybko jednak zatrzasnął przed nim drzwi, ogłaszając, że nie zamierza inwestować w piłkarzy, których niewiele dzieli od emerytury. Dla Wisły Żurawski jest idealnym rozwiązaniem... tymczasowym.

Krakowianie są w bardzo trudnej sytuacji, bo w klubie latami zaniedbywano szkolenie młodzieży, a po poszukiwaczach talentów pozostały tylko delegacje liczone w tysiącach euro. Dlatego Wiśle ciężko odkryć nieznanych piłkarzy, a na wybitnych nie ma pieniędzy. Klub ma uzdrowić Basałaj, który zapewnia, że za kilka miesięcy zbuduje siatkę skautów z prawdziwego zdarzenia. Wicemistrzowie Polski wzmocnień potrzebują jednak teraz, więc postawili na zawodników z nazwiskiem, którzy najlepsze lata mają za sobą.

Takim jest Stephan Makinwa, napastnik Lazio Rzym, na którego polują od pół roku. Kilka dni temu uzgodnili z nim warunki kontraktu, ale na transfer muszą się zgodzić Włosi. Lazio ofertę Wisły nazwało śmiesznie niską, ale krakowianie i tak mają spore szanse na transfer. Rzymianie zamierzają bowiem oszczędzić na pensji 27-letniego Nigeryjczyka, który w ostatnich dwóch sezonach rozegrał 15 meczów i zdobył jedną bramkę. - Jest po ciężkiej kontuzji kolana i potrzebuje zespołu, w którym będzie się mógł odbudować. Takim mogłaby być Wisła - przyznaje Paolo Fabbri, menedżer Makinwy.

79
z takim numer będzie grał w Wiśle Maciej Żurawski. Z "7" występował w Celticu, z "9" w Wiśle i reprezentacji Polski

Więcej o: