Paweł Brożek - Król małego podwórka

Paweł Brożek zwyciężył w głosowania przygotowanym przez "Gazetę Wyborczą" i Sport.pl na najlepszego napastnika Ekstraklasy. Napastnik Wisły w zestawieniu rywali zdeklasował.
Ekstraklasa.tv: W tym sezonie Brożek już tak nie błyszczy »

Tylko pięciu z 60 głosujących nie widziało Pawła Brożka wśród trzech najlepszych napastników ekstraklasy. 37 przyznało piłkarzowi Wisły pierwsze miejsce. Roberta Lewandowskiego za najlepszego uważa dziesięciu uczestników rankingu.

Brożek w polskiej lidze dominuje, przez dwa lata strzelił 46 goli w 63 meczach. Dwa razy z rzędu został królem strzelców, co nie udało się nikomu przez 16 lat. Ale już do sukcesów w europejskich pucharach Wisły nie poprowadził. W lipcu słabo spisał się z Levadią Tallin i mistrz Polski odpadł w I rundzie eliminacji Champions League.

W środę fatalnym występem w meczu ze Słowacją zakończył eliminacje mistrzostw świata. W pięciu meczach strzelił gola, miał dwie asysty. Dobrze zagrał tylko z Czechami w Chorzowie.

Latem piłkarz bardzo naciskał na transfer do zagranicznego klubu. Wisła nie robiła problemów, puściłaby go za 2,5 mln euro. Kwotę w Europie śmieszną jak na napastnika. Ale faks w siedzibie Wisły nie wypluwał masowo ofert, Brożka chciał tylko Fulham. Londyńczycy wysłali na zgrupowanie Wisły szefa skautów Barry'ego Simmonsa, widzieli oba spotkania z Levadią i zrezygnowali.

Michał Szadkowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i Sport.pl wyjaśnia, dlaczego najlepszy napastnik ekstraklasy, przed laty przez wielu uznawany za ogromny talent na miarę najlepszych klubów Europy, strzela gole na stadionach Polonii Bytom i Piasta Gliwice, a nie na Santiago Bernabeu. Czytaj tutaj »

Jak głosowano?

Głosowało po czterej przedstawicieli każdego klubu. Trenerzy, bramkarze, obrońcy i napastnicy mieli wybrać trzech najlepszych. Za pierwsze miejsce były trzy punkty, za drugie dwa, za trzecie jeden. Nie można było głosować na napastnika własnego klubu.

Pierwsza piątka głosowania na najlepszego napastnika Ekstraklasy:

1. Paweł Brożek 141 pkt.

Wisła Kraków 26 lat, 169 meczów w lidze, 74 gole

2. R. Lewandowski 96,5

Lech Poznań 21, 38/19

3. Patryk Małecki 30

Wisła 21, 59/13

4. Takesure Chinyama 20

Legia 27, 71/39

5. Kamil Grosicki 18

Jagiellonia 21, 57/10

Cały ranking - sprawdź tutaj »