Wisła zagra swój mecz o Ligę Mistrzów na Słowacji? Przegrywa z kibolami

Mistrz Polski Wisła Kraków nie ma stadionu, na którym grałaby o Ligę Mistrzów. W Sosnowcu zgody nie wyrazi policja, a w Lubinie działacze Zagłębia przyznają, że na goszczenie mistrzów Polski nie godzą się kibole
Przez najbliższy rok stadion w Krakowie będzie remontowany, więc mistrzowie Polski szukają obiektu zastępczego dla swoich występów w europejskich pucharach. Problemem nie są pieniądze, coraz mniejsze znaczenie ma także odległość od Krakowa, ale na drodze po raz kolejny stają animozje kiboli.

Najpierw krakowianie zwrócili się do Korony Kielce, ale w ubiegłym roku bandyci identyfikujący się z Wisłą zasztyletowali kibica Korony. Kielecka policja odrzuciła prośbę mistrzów Polski, a świętokrzyski klub nawet nie odpowiedział krakowskiemu.

Mistrzowie Polski mecze ligowe i dwie rundy eliminacyjne Ligi Mistrzów mają grać w Sosnowcu, ale jeszcze nie wystąpili o pozwolenie na organizację imprezy masowej, bo uważają, że powinno zrobić to Zagłębie.

- W takim razie Wisła jest w grubym błędzie. Krakowianie muszą sami zebrać opinię odpowiednich służb i wystąpić o zgodę do prezydenta Sosnowca - mówi Leszek Baczyński, kierownik stadionu Zagłębia.

- Istnieje spore prawdopodobieństwo, że policja nie wyda zgody - mówi nam jeden z działaczy PZPN. Kibice z Sosnowca to kumple fanów Legii, a ci nie lubią Wisły.

Mecz ostatniej rundy eliminacji LM i ewentualne rozgrywki grupowe krakowianie chcieli rozgrywać w Lubinie. Ten pomysł jest już jednak nieaktualny, bo nie godzą się kibole Zagłębia.

- Musimy wziąć pod uwagę ich stanowisko. Co prawda jedni chcieliby oglądać w Lubinie prestiżowe spotkania, ale zdecydowana większość obawia się najazdu kibiców Śląska Wrocław, którzy są zaprzyjaźnieni z Wisłą. Boimy się, że wynajęcie stadionu przyniesie więcej strat niż zysków - podkreśla Wacław Wachnik, rzecznik Zagłębia, i przypomina, że niespełna trzy tygodnie temu kibole Korony zdewastowali zaplecze trybun lubińskiego stadionu.

Adrian Ochalik, rzecznik Wisły: - Gdy rozmawialiśmy z Zagłębiem, to nie zgłaszano nam takich problemów.

Władze Zagłębia ugięły się także pod innym argumentem. Kibole Zagłębia nie wyobrażają sobie, by fani z Krakowa i Wrocławia mogliby być... gospodarzami na ich obiekcie. Zagłębie nie przekonało ich nawet argumentem finansowym. - Zarobek jest kuszący, ale nie przemawia do naszych kibiców. Dla nich fani Śląska na stadionie Zagłębia to jak sprzedanie duszy, a nawet żony - porównuje Wachnik.

Mimo to klub z Lubina nie uważa, że kibice mają zbyt duży wpływ na politykę klubu. - Dla nas Śląsk na stadionie Zagłębia to jak Wisła na Cracovii. Gdyby u nas chciał grać Lech, z którym nasi kibice są zaprzyjaźnieni, nie byłoby problemu - ucina Wachnik.

Jedynym ratunkiem dla Wisły jest Stadion Śląski. - Po 15 czerwca będziemy rozmawiać z władzami obiektu - podkreśla Ochalik.

Jeśli krakowianie nie zostaną przyjęci na Stadionie Śląskim, to spotkania Ligi Mistrzów będą musieli grać... poza Polską, najprawdopodobniej na Słowacji. Taki pomysł mistrzowie Polski już rozważali.