Z kim mistrz Polski zagra o Ligę Mistrzów?

Olympiakos Pireus, FC Basel, FC Kopenhaga, Slavia Praga, Lewski Sofia - to drużyny, które musiałby pokonać mistrz Polski, by awansować do fazy grupowej Ligi Mistrzów, gdyby rozgrywki ligowe w Europie skończyły się dziś
Liga Mistrzów. MU i Bayern nie będą faworytami?

Od następnego sezonu zmienią się zasady eliminacji do Ligi Mistrzów. Bezpośrednio do fazy grupowej awansują 22 drużyny (obecnie 16). Obrońca trofeum, trzy drużyny z krajów z miejsc 1-3 w rankingu (Anglia, Hiszpania, Włochy), dwie drużyny z krajów z miejsc 4-6 (Francja, Niemcy, Rosja) i mistrzowie krajów z miejsc 7-12 (Rumunia, Portugalia, Holandia, Szkocja, Turcja, Ukraina,). Reszta zagra w eliminacjach, które zostały podzielone na dwie grupy - mistrzowską i niemistrzowską (ta nas nie interesuje).

Mistrz Polski będzie grał w tej pierwszej, razem z innymi drużynami z krajów z miejsc 16-47 (Szwajcaria, Bułgaria, Norwegia, Dania, Austria, Serbia, Izrael, Szwecja, Słowacja, Polska, Węgry, Chorwacja, Cypr, Słowenia, Finlandia, Łotwa, Bośnia i Hercegowina, Litwa, Mołdawia, Irlandia, Macedonia, Islandia, Gruzja, Białoruś, Estonia, Azerbejdżan, Albania, Armenia, Kazachstan, Irlandia Północna i Walia).

W I rundzie dołączą do nich trzy drużyny, które przejdą rundę wstępną (mistrzowie z krajów z miejsc 48-53 czyli Wyspy Owcze, Luksemburg, Malta, Czarnogóra, Andora i San Marino). W sumie zagrają więc 34 zespoły. W II rundzie do 17 zwycięzców dojdą mistrzowie z krajów 13-15 (Belgia, Grecja, Czechy). W III zagra 10 najlepszych, z których połowa zakwalifikuje się do fazy grupowej.

O rozstawieniu będzie decydował współczynnik UEFA. Ten, z polskich klubów najwyższy ma Lech:

Lech12,583
Wisła9,583
Legia3,583
Polonia3,583
Gdyby rozgrywki w Europie skończyły się dziś, niezależnie kto zdobyłby mistrzostwo Polski w I rundzie byłby rozstawiony i mógłby trafić na:

Zrinjski MostarBośnia i Hercegowina
jpesti TEWęgry
Sheriff TiraspolMołdawia
WIT Georgia TbilisiGruzja
FK Makedonija GjorceMacedonia
FK BakuAzerbejdżan
Levadia TallinEstonia
KF TiranaAlbania
FH AktobeKazachstan
Ararat ErewańArmenia
Rhyl FCWalia
EB/StreymurWyspy Owcze
GlentoranIrlandia Północna
F91 DudelangeLuksemburg
Mogren BudvaCzarnogóra.
W II rundzie (zakładamy, że awansują zespoły z wyższym współczynnikiem) rozstawione byłby już tylko Wisła i Lech. Mogłyby trafić na:

Kalmar FFSzwecja
APOEL NikozjaCypr
StabaekNorwegia
Slovan BratysławaSłowacja
FK VentspilsŁotwa
NK MariborSłowenia
Hajduk SplitChorwacja
FH HafnarfjördurIslandia
FC InterFinlandia
Ekranas PanevezysLitwa
W III, decydującej rundzie (znów zakładamy, że awansują zespoły z wyższym współczynnikiem) żaden z polskich zespołów nie może liczyć na rozstawienie. By awansować do fazy grupowej Polacy będą musieli pokonać jedną z pięciu drużyn:

Olympiakos PireusGrecja
FC BaselSzwajcaria
FC KopenhagaDania
Slavia PragaCzechy
Lewski SofiaBułgaria
Po meczu Lech - Wisła: Remis jest sprawiedliwy - czytaj tutaj »