Sport.pl

Po rasistowskich derbach Krakowa: Wisła miała w niedzielę wolne

Dziś Komisja Ligi Ekstraklasy SA zdecyduje, czy na wokandę trafi sprawa piłkarzy i kiboli Wisły, którzy podczas środowych derbów Krakowa krzyczeli: ?Zawsze nad wami. Pier...mi Żydami?.
Stec: Upadek krakowskiego imperium Wisły »

W piątek szefowie Wisły nie byli pewni, jakie stanowisko zająć w tej sprawie. Zadzwoniliśmy więc do prezesa Wisły.

Przeanalizowaliście już zachowanie piłkarzy i zamierzacie coś z...

- ...dziś jest niedziela i odpoczywam - przerwał Marek Wilczek, prezes Wisły. - Proszę dzwonić w poniedziałek.

Ale to ważna sprawa...

- Dziękuję. Do widzenia.

antysemityzm? Wisła broni piłkarzy, a Cracovia kiboli »

We Francji nie ma litości dla rasizmu

Francuzi zastosowali już w swoich ligach zalecane przez FIFA i UEFA kary odjęcia punktów za zachowania rasistowskie na stadionach. Taka kara dotknęła w ubiegłym sezonie drugoligową Bastię, której kibice, naśladując odgłosy małp, obrażali pochodzącego z Burkina Faso napastnika Libourne Saint-Seurin Boubacara Kébe. Komisja Ligi nałożyła karę odjęcia jednego punktu, ale ponieważ w meczu rewanżowym kibice Bastii wywiesili transparent obrażający tego samego piłkarza ("Kebe, my wcale nie jesteśmy rasistami. Dowód? My cię p...") kara została podwojona. Klub musiał rozegrać też mecz przy zamkniętych trybunach.

W poprzednim sezonie punkt stracił FC Metz i też musiał rozegrać jedno spotkanie bez kibiców. Jeden z kiboli obrażał bowiem Abdeslama Ouaddou z Valenciennes. - Nazwali mnie brudnym Arabem - zeznał przed Komisją Ligi Marokańczyk. Komisja uchyliła swój wyrok, po tym jak klub odciął się zdecydowanie od rasistowskiego zachowania swojego kibica. Piłkarze na jednym z meczów ligowych zamiast reklamy na koszulkach mieli napis: "Precz z rasizmem". Winowajca poniósł surową karę. Niemal natychmiast dostał sądowy wyrok pół roku więzienia w zawieszeniu i trzyletni zakaz stadionowy od klubu.

Wielkie oburzenie we Francji wywołała również sprawa transparentu kibiców Paris Saint-Germain podczas finału Pucharu Ligi z Lens. "Pedofile, bez pracy, kazirodcy. Witamy Ch'ti". Ch'ti to określenie mieszkańców północy Francji. Transparent nakazał zdjąć osobiście prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Na PSG posypały się kary. Najdotkliwsza to wykluczenie z tegorocznych rozgrywek Pucharu Ligi, ale ostatecznie po odwołaniu do Trybunał ds. Sportu paryżan przywrócono do gry. W następnej rundzie zagrają... z RC Lens.

W Anglii i Niemczech piłkarze Wisły już by nie pograli »

Więcej o: