Antysemickie okrzyki? Wisła broni piłkarzy, a Cracovia kiboli

Wisła broni swoich piłkarzy, którzy razem z kibolami wznosili antysemickie okrzyki. Cracovia nie pochwala małpich okrzyków na ciemnoskórych graczy Wisły, ale tłumaczy, że kibole byli prowokowani!
Po skandalu w Krakowie: Prokuratura już działa »

W trakcie środowych derbów Krakowa w Pucharze Ekstraklasy kibole Wisły wysyłali "do pieca" znoszonego z boiska piłkarza Cracovii. Później było jeszcze gorzej. Po spotkaniu piłkarze mistrzów Polski intonowali: "Zawsze nad wami", kibole kończyli "Pie....i Żydami", a zawodnicy bili brawo. I tak kilka razy.

- Widziałem nagranie i jestem oburzony głupotą kibiców i piłkarzy Wisły - mówi "Gazecie" Andrzej Rusko, prezes Ekstraklasy SA. - Nie chcę na razie ferować wyroków, bo sprawa dopiero trafi na wokandę, ale takie zachowania będziemy zwalczać z ogromną konsekwencją.

W Wiśle odcinają się od oskarżeń o antysemickie zachowanie piłkarzy. Komentarza odmówił jednak Jacek Bednarz, dyrektor sportowy, prezes Marek Wilczek nie odbierał telefonu. - Piłkarze, idąc pod sektor, nie mieli żadnych intencji, by podburzać kibiców do czegokolwiek, a już na pewno do antysemityzmu. Nie byli świadomi tego, co się tam wydarzy - twierdzi Adrian Ochalik, rzecznik Wisły. - Na razie zajmujemy się zbieraniem materiałów. Po weekendzie będziemy je analizować, rozmawiać z kibicami i podejmować decyzje.

Trener Maciej Skorża: - Dopiero dziś widziałem urywki i nie miałem czasu, by nawet porozmawiać z piłkarzami. Tego typu zachowania, który nam się przypisuje, nie mieszczą mi się w głowie. Nigdy nie zauważyłem takich zachowań u swoich piłkarzy. To nie jest godne sportowca. Jestem przeciwny takim zachowaniom.

Antysemickie okrzyki na meczu | wideo


Kibole Cracovii wznosili "małpie okrzyki" przeciwko Brazylijczykom Marcelo i Cleberowi. Od sk....a wyzywany był Patryk Małecki. - Nie usprawiedliwiam kibiców, bo ich zachowanie było naganne, ale byli ewidentnie podburzani przez schodzących z boiska za czerwone kartki piłkarzy Wisły. Jeden klepał się po herbie [Małecki], drugi [Cleber] podjudzał publiczność gestami dyrygenta. To prowokacja - uważa Janusz Filipiak, prezes Cracovii.

Krakowska prokuratura rozpoczęła czynności w sprawie derbów Krakowa. - Zwróciliśmy się do telewizji TVN i Cracovii o udostępnienie nagrań. W piątek wysłaliśmy w tej sprawie pisma - mówi Bogusława Marcinkowska, rzeczniczka krakowskiej prokuratury. - Prokurator obejrzy nagrania i wtedy zdecyduje, czy wszcząć w tej sprawie postępowanie pod kątem nawoływania do nienawiści na tle rasowym.

Wiśle grożą grzywny od 5 do 72 tys. zł i rozgrywanie meczów bez udziału publiczności. W zależności od zakwalifikowania czynu Ekstraklasa SA może też odjąć punkty mistrzom Polski.