Potępiam sędziego i piłkarzy

W ostatniej kolejce rundy jesiennej dwaj piłkarze Wisły dostali czerwone kartki za niesportowe zachowanie. Po meczu pojawiły się teorie spiskowe, jakoby sędzia wyrzucił zawodników, bo był z Warszawy i chciał w ten sposób pomóc stołecznym klubom. Andrzej Klemba, komentator Sport.pl i Gazety Wyborczej, opisuje swoje przemyślenia po incydencie
Kibice: Boruc to nienajwyższej klasy pajac »

Zastanawiam się, jak nazwać zachowanie tak doświadczonych piłkarzy jak Marcin Baszczyński (310 meczów w ekstraklasie i 35 w reprezentacji) i Radosław Sobolewski (odpowiednio 214 i 32), którzy w momencie, kiedy była jeszcze szansa, aby doprowadzić do remisu, osłabili zespół.

Bezmyślność? Brak opanowania? Bezsilność? Głupota? Chyba jednak wszystko naraz.

To zresztą nie pierwszy wyskok Sobolewskiego. Doskonale pamiętamy bezmyślne czerwone kartki, a zwłaszcza tę jedną w rewanżu z Panathinaikosem Ateny. Zachowanie Baszczyńskiego, który był kapitanem Wisły, zasługuje na jeszcze większe potępienie. Zresztą i on podczas kariery miał wybryki z sędziami - popychał i kopał Stanisława Żyjewskiego. To było jednak osiem lat temu i wydawało się, że 31-letni piłkarz już wyrósł z takich zachowań. Choć to żadne usprawiedliwienie, a jedynie marne pocieszenie, Baszczyński i Sobolewski zostali wyrzuceni w jednym z 30 spotkań ligowych i Wisła nadal ma szansę na obronę tytułu. Strach pomyśleć, gdyby taka sytuacja miała się zdarzyć w meczu w europejskich pucharach.

Zadziwił mnie też Grzegorz Mielcarski, były dyrektor sportowy Wisły, a obecnie komentator Canal Plus, który stwierdził, że kartki należy anulować, bo Sobolewski ani razu nie faulował. Tylko z jakiego powodu? Bo przecież obaj wiślacy nie zostali wyrzuceni za boiska za nieprzepisowe zagrania. Za to, że Sobolewski i Baszczyński nie potrafią zachować się jak profesjonalni piłkarze i obrażają arbitra. Rozumiem, że wątpliwej jakości decyzje sędziego Szulca mogły podnieść adrenalinę wiślakom, ale nie mieli prawa wyzwać arbitra.

Mogli to zrobić po meczu, dziennikarze chętnie by ich zacytowali. Zysk byłby większy - Wisła miałaby szansę doprowadzić do remisu i zostać mistrzem jesieni, a trener Skorża nie straciłby kluczowych piłkarzy. Ewentualnie dostaliby kary finansowe, ale to nic nowego, przecież np. Sobolewski podczas mistrzostw świata już płacił za to, że nie chciał rozmawiać z dziennikarzami.

Argumenty kibiców, że sędzia pochodzi z Warszawy i chciał, by Wisła przegrała we Wrocławiu, jeszcze bardziej pogrążają piłkarzy. Przecież też doskonale wiedzieli, że arbiter jest ze stolicy. I - jeśli również są zwolennikami teorii spiskowej - tym bardziej powinni zachować ostrożność w kontaktach z Szulcem, by nie dać mu żadnej okazji do wyrzucenia z boiska. Ale nie - obaj piłkarze, przekonani o własnej wielkości i bezkarności, naubliżali sędziemu.

Jeśli prawdą jest też to, co mówi Baszczyński, że inni piłkarze też wyzywali Szulca, to potępiam arbitra jedynie za brak konsekwencji. Może być jednak przykładem na to, jak walczyć z boiskowym chamstwem i wulgaryzmami.

Ciekawy byłem tylko, co zrobią w Wiśle. Czy kolejny raz będą poklepywać się po plecach i udawać, że nic się nie stało? Okazało się, że jest salomonowe wyjście. Kara regulaminowa.

Piłka nożna: Cashback 55 PLN od BetClick.com - poleca Mateusz Borek » - reklama