Sport.pl

Cierzniak wini Wisłę Kraków. "Klub nie ma racji nawet w jednym procencie?

Radosław Cierzniak chce rozwiązać kontrakt z Wisłą z winy klubu. Decyzja powinna zapaść w piątek.
19 lutego sprawę bramkarza rozpatrzy Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych działająca przy Polskim Związku Piłki Nożnej. Cierzniak argumentuje, że Wisła uniemożliwia mu podnoszenie umiejętności sportowych. A to sprzeczne z kontraktem, którym związał się z klubem.

- To chyba nie jest naturalne, by pierwszego bramkarza bez podania przyczyny przesuwać do rezerw. Radek bardzo źle się z tym czuje. Z całym szacunkiem, ale poprzez treningi w drugim zespole z nastolatkami trudno utrzymać poziom sportowy - uważa Tomasz Magdziarz, menedżer zajmujący się interesami bramkarza.

Przypomnijmy: w styczniu Cierzniak podpisał obowiązujący od lipca kontrakt z Legią Warszawa. Kiedy klub ze stolicy ogłosił zatrudnienie bramkarza, Wisła przesunęła go do rezerw. Wcześniej w specjalnym oświadczeniu zapewniła, że piłkarz zostanie w Krakowie "co najmniej do końca" wygasającego w czerwcu kontraktu.

To oznacza pół roku bez gry, dlatego bramkarz złożył wniosek o rozwiązanie kontraktu z winy klubu. Zdaniem Marka Pięty, jednego z sędziów Izby ds. Rozstrzygania Sporów z ramienia Polskiego Związku Piłkarzy, ma duże szanse na wygraną. - Takie traktowanie piłkarza nie jest zgodne z aktualnymi przepisami PZPN. To świeża sprawa, ale wniosek Cierzniaka musi zakończyć się powodzeniem. Będziemy się starać, by takie sprawy były w Polsce uregulowane. To świadczy o kulturze naszej piłki - podkreśla.

Chodzi o przepis wprowadzony w życie uchwałą Zarządu PZPN z 27 marca ubiegłego roku. Według niego piłkarz może złożyć wniosek o rozwiązanie kontraktu, jeśli klub "zobowiązuje go do treningów indywidualnych w sytuacji, gdy nie są uzasadnione względami medycznymi lub obiektywnymi względami szkoleniowymi". Jeśli Cierzniak wygra spór, będzie pierwszym polskim piłkarzem, który skorzystał z tej furtki. Tyle że - jak przyznaje Pięta - przepisy nie są jednoznaczne i można je różnie interpretować.

Oficjalnie Wisła nie chce odnosić się do wniosku bramkarza. - Do momentu zapadnięcia jakichkolwiek formalnych rozstrzygnięć klub nie będzie komentował sprawy - informuje Olgierd Ślizień, rzecznik klubu.

Jak podaje "Gazeta Krakowska", przy Reymonta uważają, że klub wykonuje wszystkie zobowiązania wobec piłkarza: wypłaca mu na czas pensję (co potwierdza Magdziarz) i zapewnia możliwość treningów w dobrych warunkach pod opieką fachowej kadry szkoleniowej.

- Jesteśmy przekonani, że nam się uda. W tym przypadku klub nie ma racji nawet w jednym procencie i nie wyobrażam sobie, że Izba stanie po jego stronie. Nie wiem, jak Wisła argumentuje to, że Radek ma zostać do czerwca, skoro w klubie go nie chcą. Nie chcą za niego pieniędzy [200 tys. zł miała zaoferować Legia - przyp. red.], ale też nie chcą, by gdzieś występował, nawet w rezerwach. Zamierzają mu płacić do czerwca, a nie chcą na nim zarobić. Nie ma tu żadnej logiki - zaznacza Magdziarz.

Nie ma już raczej szans, by krakowianie dogadali się z Legią. Ta chciała wykupić Cierzniaka już zimą, ale... - Wisła nie podjęła rozmów. Nie odpisała nawet na maila z ofertą. To zwykła złośliwość. Przecież mógłby bronić i pomóc zespołowi albo przynieść klubowi pieniądze - dodaje agent.

Co grozi krakowianom, jeśli Izba rozstrzygnie spór na korzyść zawodnika? Być może niewiele. Wisła będzie musiała zapłacić Cierzniakowi odszkodowanie w wysokości utraconego wynagrodzenia tylko wtedy, gdy jego kontrakt z Legią będzie niższy niż obecny. To jednak mało prawdopodobne. - Karą będzie to, że zawodnik zostanie wolnym piłkarzem i będzie mógł zmienić klub. Sędziowie mogą skierować wniosek o podjęcie działań dyscyplinarnych wobec Wisły - stwierdza Pięta.

Więcej o:
Komentarze (38)
Cierzniak wini Wisłę Kraków. "Klub nie ma racji nawet w jednym procencie?
Zaloguj się
 • mats1906

  Oceniono 85 razy 57

  Czy mi się wydaje czy media chcą spadku Wisły ??? Codziennie tylko na Wisłe najeżdżają... Ma ktoś podobne wrażenie ?? Dzień bez artykułu na Wisłę dniem straconym. Chore !!!!!!!!
  Wisła ma słabe wyniki to teraz trzeba medialnie zniszczyć !!! ahaa

 • serti

  Oceniono 64 razy 48

  No chyba treningi z rezerwami nie są treningami "indywidualnymi" Zatem - na drzewo

 • heerooy

  Oceniono 33 razy 23

  Pan agent zapomniał własne słowa? "On takiej jakości, jak jesienią, Wiśle już nie da" - czyli przyznał, że Cierzniak w związku z podpisaniem kontraktu nie będzie w stanie grać na takim poziomie jak jesienią, to dlaczego ma stawiać na bramkarza, który nie będzie dawał z siebie tyle co wcześniej? Dyspozycja sportowa to nie tylko przygotowanie fizyczne, ale również mentalne i w tym aspekcie przesunięcie zawodnika do rezerw, by sprawdzić jego podejście do obowiązków i profesjonalizm w meczach o niższych ciężarze gatunkowym jest jak najbardziej sensownym ruchem.

 • pjck

  Oceniono 22 razy 16

  Czyli od teraz jak kupisz gościa to będziesz musiał mu zapewnić grę w pierwszym zespole? Bo inaczej będzie niezadowolony i wniesie zażalenie?

 • marekk15

  Oceniono 18 razy 14

  Ten pan Pięta, który już przesądził sprawę zanim odbyło się posiedzenie "sądu" któremu ponoć przewodniczy, jest świadom tego, że powinien zostać wykluczony z grona orzekającego? Czy to normalne, że sędzia wyrokuje w sprawie przed posiedzeniem "sądu", w dodatku znając argumenty tylko jednej strony sporu? Jednak ten związek piłkarzy zawodowych to jakaś niebywała amatorszczyzna.

 • dr.srubokret

  Oceniono 50 razy 14

  Płaczą głośno bo tylko to im pozostało. A Radek zwiedzi Małopolskę i świętokrzyskie z rezerwami.

  Ja też bym go nie puścił. A te 200 000 to sobie mogą wsadzić. Z Wisły do Legii się nie przechodzi. Musi ponieść konsekwencje.

  Ma kontrakt i klub może z nim zrobić co chce. Niech się cieszy że może trenować, a nie biegać wokół Błoń ;)

 • com_ent

  Oceniono 19 razy 13

  A jeżeli wygra to co ? Co zrobi np. Vrdoljak i kolejni ? Największe kłopoty będą mieć kluby z szerokimi kadrami i wieloma niezadowolonymi piłkarzami ...

 • henry12345

  Oceniono 20 razy 12

  PARSZYWA ZŁODZIEJE warsafskie DOSC HANB POLSKIEJ PILKI. CAŁA POLSKA CHCE DELEGALIZACJI KLUBIKU HANB i posmiewiska w europie !!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX