Naj naj naj derbów Krakowa, czyli co powinieneś wiedzieć przed niedzielnym meczem

Który z obecnych piłkarzy krakowskich klubów jest najcięższy, kto strzelił najwięcej goli w derbach, a kto najdłużej czeka na bramkę? Derby Krakowa już w niedzielę o godz. 18. Relacja na krakow.sport.pl.

Chcesz więcej? Polub Kraków - Sport.pl

Najwięksi i najmniejsi

Najwyższy piłkarz - Grzegorz Sandomierski - 196 centymetrów, najniższy - Konrad Handzlik - 168 centymetrów

Najcięższy - Sreten Sretenović - 97 kilogramów, najlżejszy - Handzlik - 55 kilogramów

Przewaga fizyczna w derbach może być po stronie Cracovii. To goście mają w szeregach Sandomierskiego, najwyższego piłkarza, który ma szansę pojawić się na boisku. O ile jego występ jest raczej pewny, o tyle nie wiadomo, czy zagra najcięższy krakowski zawodnik., bo Sretenović jest ostatnio tylko rezerwowym. Najniższy i najlżejszy piłkarz to Handzlik. Pomocnik w tym sezonie zadebiutował w ekstraklasie w doliczonym czasie gry w spotkaniu z Zagłębiem Lubin, ale jego występ w derbach byłby dużą niespodzianką.

Największy absurd

Najdroższy piłkarz derbów - Rafael Crivellaro - milion euro

Przynajmniej według serwisu transfermarkt.pl. Mimo że Brazylijczyk jest w Wiśle tylko rezerwowym, wciąż ma być wart aż milion euro. Dla porównania, "najgorętsze" nazwisko ostatnich tygodni, czyli Kapustka, jest wyceniany na zaledwie 450 tys. Jak widać, wycenom transfermarkt nie zawsze trzeba wierzyć.

Najpazerniejsi

Najwięcej strzałów w tym sezonie - Wilde-Donald Guerrier - 47, najwięcej celnych - Deniss Rakels - 18, najwięcej strzałów zza pola karnego - Damian Dąbrowski - 28, najwięcej minut bez gola - Alan Uryga - 4466

Liczne strzały Guerriera stosunkowo rzadko lądują w siatce - Haitańczyk strzelił w tym sezonie pięć goli. Skuteczniejszy jest Rakels, który strzela niemal równie często, ale trafił już osiem razy. Bez gola w tym sezonie jest za to Dąbrowski. Pomocnik Cracovii często próbuje zaskoczyć bramkarzy strzałami z dystansu, ale na bramkę w ekstraklasie czeka już 2043 minuty. Jeszcze bardziej z gola będzie się cieszył Uryga, który w elicie nigdy nie trafił do siatki.

Najlepsi

Najważniejsi piłkarze - Mateusz Cetnarski i Paweł Brożek

Cracovia zdobyła 32 bramki, a Wisła 27. Największy wpływ na ofensywę tej pierwszej ma Cetnarski, który miał udział w ponad 34 procentach bramek zdobytych przez drużynę (siedem goli i cztery asysty). O około procent gorszy jest Brożek (sześć goli i trzy asysty).

Najgorętsze minuty

Najwięcej bramek - między 1. a 15. minutą

Pierwszy kwadrans derbów może obfitować w bramki. W tym sezonie krakowskie drużyny strzeliły w nim aż 13 goli (siedem Cracovia i sześć Wisła). Kolejnych wielkich emocji możemy się spodziewać między 61. i 75. minutą, gdy piłkarze Jacka Zielińskiego zdobyli sześć bramek, a Kazimierza Moskala pięć.

Najbardziej doświadczony

Najwięcej występów w derbach Krakowa - Paweł Brożek - 15, najwięcej goli - Paweł Brożek - 4

Napastnik Wisły do strzelenia czterech goli potrzebował 15 meczów. Pierwszą bramkę w derbach zdobył w sezonie 2006/07, a Wisła wygrała u siebie 3:0. Ostatnio do siatki największego rywala trafił 21 marca 2015 roku. Po drugiej stronie najczęściej w derbach występował Piotr Polczak - osiem razy. W niedzielę jednak nie zagra.

"Naj" ostatnich derbów

Najwięcej podań w ostatnich derbach - Deleu - 79, najwyższy procent udanych podań - Maciej Jankowski - 100, najwięcej strzałów - Rakels - 4, najwięcej celnych strzałów - Krzysztof Mączyński - 2, najwięcej fauli - Boban Jović - 4

W lipcowym spotkaniu przy Kałuży zdecydowanie najczęściej przy piłce był Deleu. Brazylijczyk nie tylko wielokrotnie podawał, ale i jego zagrania najczęściej docierały do kolegów - aż 58 razy. Najcelniej podawał Jankowski, ale tylko dlatego, że przez 15 minut, które spędził na boisku, spróbował tej sztuki tylko... raz. O bramkę najbardziej starał się Rakels, ale nie trafił w światło bramki. To dwa razy - w trzech próbach - udało się Mączyńskiemu.