Wisła szkoli, ale nie dla siebie. "Nie jest odosobniona"

Z zawodników ekstraklasy, którzy dorastali w Wiśle, można złożyć jedenastkę tych, którzy jej piłkarzami już nie są.
Wisła chwali się faktem, iż Szkółka Piłkarska TS Wisła działa od 1987 roku. W 2014 po połączeniu z juniorami krakowian powstała Akademia Piłkarska. Na jej oficjalnej stronie dowiedzieć się można, że głównym celem szkolenia młodzieży w Wiśle jest "wyszkolenie piłkarza kompletnego, tzn. ukształtowanego pod względem sportowym i moralnym, aby po zakończeniu wieku juniora zasilił kadrę pierwszego zespołu".

Ostatni młodzieżowy sukces klub to ubiegłoroczne mistrzostwo Polski juniorów. - Z naszych obserwacji wynika, że wychowankowie Wisły coraz częściej dostają możliwość zaprezentowania swoich umiejętności na poziomie ekstraklasy - podkreśla Marcin Dorna, selekcjoner reprezentacji Polski U-21.

Wszystko wygląda więc na sprawnie zorganizowane. Problem pojawia się w momencie próby znalezienia w pierwszej drużynie Wisły zawodników wyszkolonych w klubie. Miejsce mają Alan Uryga i Mączyński, w juniorach grali Paweł Brożek i Łukasz Burliga.

Kiedy juniorzy Wisły rozgromili w finale MP rówieśników z Cracovii 10:0, wydawało się, że w drużynie jest kilku zawodników, z których pierwsza drużyna będzie miała pożytek. Przed obecnym sezonem w klubie uznano jednak, że większość z nich nigdy nie osiągnie poziomu wymaganego w ekstraklasie. Z klubu pozbyto się dziewięciu mistrzów Polski. Ci, którzy zostali, nie grają.

Największe nadzieje wiązano z Tomaszem Zającem. Reklamowany jako najbardziej utalentowany napastnik na zasadzie wolnego transferu trafił do Korony Kielce. W ubiegłych latach podobną drogę do niego przeszło wielu innych zawodników, z czego kilku zrobiło ciekawe kariery i wciąż gra w klubach ekstraklasy.

- Wisła nie jest odosobniona w takiej sytuacji, jest wiele takich przypadków, choć nie jest to zjawisko powszechne. Takie rzeczy dzieją się nie tylko w Polsce. W Europie jest szereg podobnych przypadków, jak chociażby Marco Reus, na którym nie poznano się początkowo w Borussii Dortmund, a do której wrócił dopiero po jakimś czasie. Zawodnik często może stawiać pierwsze kroki w klubie zupełnie innym niż w tym, w którym się wychował - mówi Dorna.

Na liście piłkarzy wyszkolonych przez Wisłę, ale grających w barwach innych klubów, są m.in. Łukasz Surma (rekordzista ekstraklasy w liczbie występów), Adam Kokoszka (w burzliwych okolicznościach przeniósł się do Empoli), jeszcze niedawno dużo szumu było wokół osoby Pawła Stolarskiego. Młody obrońca był rzekomo w kręgu zainteresowań Juventusu, ostatecznie zamienił Wisłę na Lechię Gdańsk.

O nieumiejętności dobrej oceny potencjału trenerów Wisły świadczy też przypadek braci Michała i Mateusza Maków. Urodzeni w Suchej Beskidzkiej bliźniacy zostali w Krakowie skreśleni przez ówczesnego dyrektora sportowego Jacka Bednarza ze względu na, jego zdaniem, zbyt mikrą posturę. - To był nasz pierwszy klub, czuliśmy się jego wychowankami. Jak usłyszeliśmy, że Wisła nas nie chce i za tydzień mamy oddać sprzęt, to były łzy, nie powiem - mówił Mateusz. Obaj za bezcen zostali więc oddani do juniorów Stadionu Śląskiego Chorzów.

Osobliwy jest przypadek Mączyńskiego, który pokazuje, że Wisła potrafi naprawić swój błąd. Najpierw po serii wypożyczeń oddała go w 2011 roku do Górnika Zabrze, skąd trafił do reprezentacji Polski. Po tym jak stał się wolnym zawodnikiem, przed sezonem Wiśle udało się odzyskać swojego wychowanka, na którym kiedyś się nie poznała.11 wychowanków Wisły w innych klubach ekstraklasy

Zawodnik / Wiek w momencie odejścia / Klub, do którego odszedł / Występy w ekstraklasie w Wiśle / Występy w ekstraklasie / Obecny klubDariusz Trela22 lataPiast Gliwice077Korona Kielce (wypożyczony z Lechii Gdańsk)
Paweł Stolarski18 latLechia Gdańsk1422Lechia Gdańsk
Łukasz Surma21 latRuch Chorzów50495Ruch Chorzów
Adam Kokoszka22 lataEmpoli21112Śląsk Wrocław
Patryk Małecki26 latPogoń Szczecin146189Pogoń Szczecin
Michał Mak18 latStadion Śląski Chorzów054Lechia Gdańsk
Mateusz Mak18 latStadion Śląski Chorzów030Piast Gliwice
Michał Chrapek22 lataCatania Calcio5959Lechia Gdańsk
Michał Szewczyk22 lataRuch Chorzów1419Ruch Chorzów
Adam Buksa17 latNovara Calcio012Lechia Gdańsk
Tomasz Zając20 latKorona Kielce916Korona Kielce