Wisła Kraków - Górnik Zabrze. Starzy znajomi na boisku

W piątek Wisła Kraków inauguruje sezon spotkaniem z Górnikiem Zabrze (godz. 18). Przy Reymonta wystąpi kilku piłkarzy, którzy mieli okazję grać w obu klubach.
Trzech piłkarzy Górnika w przeszłości było związanych z Wisłą. Najwięcej meczów w krakowskiej drużynie ma na koncie Radosław Sobolewski. 39-letni pomocnik grał przy Reymonta przez dziewięć sezonów. Z Wisłą zdobył cztery mistrzostwa Polski, był również kapitanem. Latem 2013 roku przeniósł się do Zabrza.

Wisłę Kraków w CV ma również Mariusz Magiera. 31-letni obrońca grał jednak głównie w rezerwach. W pierwszej drużynie zaliczył jedynie kilka meczów w Pucharze Ekstraklasy i Pucharze Polski. Wisła wypożyczała go do ŁKS-u czy Górnika. I właśnie w Zabrzu zadebiutował w ekstraklasie.

Od trzech lat w śląskim klubie gra Bartosz Iwan. 31-letni pomocnik jest wychowankiem Wisły. Podobnie jak Magiera, nie mógł jednak przebić się do pierwszego zespołu. Kraków opuścił w 2005 roku. Potem występował w Widzewie, zwiedził kilka śląskich klubów, aż trafił do Górnika. Tam w ciągu trzech sezonów rozegrał 70 meczów w ekstraklasie.

W Wiśle doświadczeniem z gry w Zabrzu może pochwalić się tylko Krzysztof Mączyński. Wychowanek Wisły trafił do Górnika w 2011 roku. Tam prezentował się na tyle dobrze, że zapracował na powołania do reprezentacji i transfer do chińskiego Guizhou Renhe. Teraz jednak wrócił na Reymonta.

Dobrze znają się też Adam Danch i Tomasz Cywka. - Przez kilka sezonów grałem z nim w Gwarku Zabrze. Naszym największym rywalem w Śląskiej Lidze Juniorów był zawsze Górnik - opowiada Cywka w rozmowie z oficjalną stroną Wisły.