Sport.pl

Czy komuś zakręci się w głowie? Trzy pytania przed meczem Lechia Gdańsk - Wisła Kraków

Zastępca Wilde-Donalda Guerriera wskaże, jak Wisła Kraków zamierza zagrać w Gdańsku. W realizacji planu najbardziej pomogą Maciej Jankowski i Semir Stilić - jeśli zagrają na miarę potencjału, to łatwiej będzie sforsować niepokonaną obronę Lechii Gdańsk.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Jak sforsować defensywę Lechii?

Zero - tyle meczów przegrali i tyle bramek stracili gdańszczanie u siebie w tym roku. Tyle samo celnych strzałów oddała Wisła w pojedynku z Lechią w lutym. Ekstraklasa to nie liga, w której liczy się na powtarzalność, choć liczby jednoznacznie wskazują, że krakowianie będą mieli w piątek pod górkę. Jerzy Brzęczek, trener Lechii, ściągnął w przerwie zimowej doświadczonych obrońców, którzy poukładali grę.

Z drugiej strony jest Wisła, która momentami potrafi rozegrać piłkę tak, że niejednemu defensorowi zakręci się w głowie. Krakowianie muszą jednak przygotować taki sposób rozegrania, by Lechię nękać regularnie. Trener Kazimierz Moskal nie zdradził, jaki to ma być plan, ale ważną postacią będzie w nim Semir Stilić.

2. Jak zagra Maciej Jankowski?

To kolejny, po Wilde-Donaldzie Guerrierze i Macieju Sadloku, piłkarz "odkurzony" przez trenera Moskala. Były zawodnik Ruchu Chorzów był kluczowy w spotkaniu z Górnikiem Zabrze - dużo walczył, biegał, do tego miał dwie asysty. To był występ środkowego pomocnika, jakiego w Krakowie nie widzieli od czasu sprzedaży Michała Chrapka. Forma Jankowskiego rosła z meczu na mecz i wystrzeliła właśnie z Górnikiem.

Nie raz już jednak bywało tak, że piłkarz po znakomitym meczu kolejny rozgrywał znacznie słabszy. Jankowski jednak wyraźnie odżył i już nie przypomina zahukanego piłkarza z początku sezonu. To promyki nadziei przed meczem z Lechią, bo naprzeciw niego w środku pola staną Stojan Vranjes i Ariel Borysiuk - jeden z silniejszych duetów w ekstraklasie.

3. Kto zastąpi Guerriera?

Kontuzja mięśnia - ta diagnoza przyblokowała skrzydłowemu drogę do składu na mecz z Górnikiem. Guerrier tę przeszkodę sforsował, ale kilka dni później okazało się, że trasa jest już całkowicie zatarasowana. Haitańczyk ma w weekend odpocząć i pomagać drużynie w następnych spotkaniach. Brak ważnego zawodnika to zawsze cios dla zespołu. Wisła traci nie tylko szansę na bramki (skrzydłowy strzelił pięć w ostatnich sześciu meczach), ale ułatwia Lechii zadanie, bo przy Guerrierze często trzeba mieć oczy dookoła głowy.

Gdy w poprzedniej kolejce Guerrier schodził z boiska i zastąpił go Stilić, na skrzydło powędrował Łukasz Garguła. Moskal doświadczonego pomocnika od początku jednak nie wystawiał - u niego z boku pomocy grali jedynie Jean Barrientos i Mariusz Stępiński. Jest jeszcze Rafał Boguski, który z Górnikiem spisał się na tyle dobrze, że może być pewny miejsca w składzie, najprawdopodobniej na prawym skrzydle.

Wybór Moskala da wszystkim odpowiedź, jak Wisła zamierza w Gdańsku zagrać - jeśli wystąpi Garguła, krakowianie będą chcieli utrzymywać się przy piłce. Wybór Barrientosa oznaczał będzie postawienie na indywidualne akcje, a waleczność i wybieganie Stępińskiego przydaje się w defensywie.Czy Wisła pokona w Gdańsku Lechię po raz pierwszy od trzech lat?
Więcej o: