Sport.pl

Wisła ma w Białymstoku sporo serii do przełamania

W tym roku na wyjeździe jeszcze nie wygrała, a w Białymstoku od siedmiu lat. Ma w składzie Rafała Boguskiego, który Jagiellonii potrafi strzelać.
Krakowianie w Białymstoku w ekstraklasie nie wygrali od września 2008 roku. Zwycięstwo 2:0 z obecnej kadry mogą pamiętać Paweł Brożek, Rafał Boguski (strzelił drugą bramkę; pierwszą Mauro Cantoro) i Arkadiusz Głowacki. W Jagiellonii próżno szukać gracza, który byłby wtedy na boisku. Jedynie Michał Probierz, który prowadził wtedy zespół z Białegostoku i trenerem jest też teraz. W 2008 roku był powściągliwy w wypowiedziach. - Staraliśmy się wysoko zaatakować Wisłę, ale nie udało się i szybko straciliśmy bramkę, a wkrótce jednego z zawodników [czerwoną kartkę zobaczył Tomas Pesir - przyp. red.]. Mimo że graliśmy w dziesięciu, to stworzyliśmy kilka sytuacji, ale przegraliśmy - mówił.

Choć Wisła tak długo nie wygrała w Białymstoku, to bilans wszystkich spotkań ma oczywiście dodatni. Z 21 spotkań rozegranych w ekstraklasie wygrała 10, a 6 zremisowała. Najczęściej do bramki Jagiellonii trafiał wspomniany Boguski (pięć goli).

Wiślacy mogą też miło wspomnieć rywalizację w Pucharze Polski z 2013 roku. Wtedy wygrali zarówno u siebie (2:0 - gole Boguskiego), jak i na wyjeździe (4:2 - Burliga, Boguski, Sobolewski, Małecki).

Wisła w lidze w Białymstoku nie wygrała od 2008 roku, a w 2015 roku wciąż czeka na wyjazdową wygraną. Wiosną przegrała w Gdańsku i Bełchatowie, a już pod wodzą nowego trenera Kazimierza Moskala zremisowała w Warszawie z Legią. 48-letni szkoleniowiec po raz pierwszy poprowadzi zespół przeciwko Jagiellonii.

Ciekawostka znaleziona na historiawisly.pl - Wisła jeszcze nigdy w ekstraklasie 6 kwietnia nie wygrała. W 1974 roku w 21. kolejce w Sosnowcu z Zagłębiem zremisowała 1:1; tak samo było rok później, też w 21. kolejce, w Bytomiu z Polonią 1:1. W 1985 roku w 20. kolejce w Chorzowie przegrała z Ruchem 0:1. 24 lata temu w 20. kolejce we Wrocławiu podzieliła się punktami ze Śląskiem 0:0. Jak widać, też jeszcze nigdy 6 kwietnia w ekstraklasie nie rozgrywała spotkania u siebie.W spotkaniu 26. kolejki Wisła Kraków zagra w Białymstoku z Jagiellonią. Podopieczni Kazimierza Moskala to spotkanie...
Więcej o: