Sport.pl

Tajemniczy ruch Wisły Kraków. Co będzie z Mustaphą Bangurą?

Wisła Kraków wyciąga rękę do bezrobotnego Mustaphy Bangury i chce mu pomóc w powrocie do zdrowia. Przez kontuzje oblał testy medyczne w Sudanie, a później na obozie Wisły w Turcji. Piłkarz zaczyna leczenie w Myślenicach.
Facebook? » | A może Twitter? »


- Więcej zakupów już nie planujemy, ale zaczęliśmy przygotowania do letniego okna transferowego - mówił we wtorek Robert Gaszyński, prezes Wisły.

Tymczasem wczoraj do Krakowa przyleciał Bangura. Nie oznacza to, że szybko zostanie wiślakiem.

Najbliższe tygodnie spędzi w ośrodku treningowym Wisły, ale raczej w gabinetach lekarzy i fizjoterapeutów niż na boisku. - Przejdzie rehabilitację. Decyzja o podpisaniu kontraktu z zawodnikiem uzależniona będzie od jej wyników - twierdzi Gaszyński w rozmowie z oficjalną stroną klubu.

26-letni Bangura w Europie pojawił się dziewięć lat temu, gdy podpisał kontrakt z cypryjskim Nea Salamis Famagusta. Później grał w Omonii Nikozja i Apollonie Limassol. W maju 2011 roku miał wypadek samochodowy, w którym złamał dwie kości lewej ręki i jedną w nodze. Na boisko wrócił w listopadzie i grał regularnie do marca 2012 roku. Szybko doznał poważnej kontuzji kolana, przez którą Apollon rozwiązał z nim kontrakt.

Następny występ Bangura zaliczył dopiero rok później - już w AEK-u Larnaka. Ale i tam nie zagrzał miejsca i musiał szukać szczęścia w drugiej lidze cypryjskiej. Tam spotkało go kolejne niepowodzenie.

W listopadzie zeszłego roku piłkarzem zainteresował się wielokrotny mistrz Sudanu Al Hilal Omdurman i zaprosił na testy medyczne. - Nie przeszedł ich przez kontuzję kości piszczelowej. Klub wiedział też o jego wypadku - mówi sudański dziennikarz Abdul Musa. Lokalni reporterzy dotarli do zdjęcia rentgenowskiego piłkarza, na którym widać śruby w kolanie.

Tydzień później zagrał przeciwko Wybrzeżu Kości Słoniowej baraż o udział w Pucharze Narodów Afryki. Sierra Leone przegrało 1:5, a jedyną bramkę strzelił Bangura. Wkrótce zszedł z boiska. - Był ewidentnie kontuzjowany - dodaje Musa.

W styczniu piłkarzem zainteresowała się Wisła i zaprosiła na obóz w Turcji. Bangura trenował z drużyną, grał w sparingach, ale pod koniec przygotowań krakowianie ogłosili, że pomocnik nie wzmocni drużyny. Zdecydowała opinia sztabu medycznego.

Po dwóch tygodniach Bangura przyleciał do Krakowa, by się leczyć. Nieoficjalnie mówi się, że kluczowa była odmiana piłkarza. W Turcji zarzekał się, że wszystko z nim w porządku. Teraz uznał, że musi przejść gruntowną rehabilitację. Kto za nią zapłaci? W klubie nabierają wody w usta. Tajemnicą owiane jest też to, kim jest agent zawodnika.

Więcej ryzykuje zawodnik, który raczej pożegna się z perspektywą gry w Europie, jeśli rehabilitacja nie przyniesie skutków.

Piłka nożna zna już przypadki wychodzenia z najcięższych kontuzji. Londyńska Chelsea wyciągnęła rękę do wychowanka Sama Hutchinsona, który z powodu poważnego urazu kolana (lekarze zrekonstruowali niemal cały staw) zakończył karierę w wieku 21 lat. Klub zaoferował mu pracę w akademii piłkarskiej. Piłkarz wykonywał lekkie ćwiczenia, ale z czasem zwiększał obciążenia i okazało się, że może wrócić do futbolu. Dziś gra na zapleczu Premier League w Sheffield Wednesday.

W 2006 roku Adam Piekutowski doznał tak groźnego urazu, że ze stawu kolanowego nie pozostało prawie nic. Krakowianie umyli ręce - bramkarz usłyszał, że kontuzji doznał na wypożyczeniu w Jagiellonii Białystok, która również nie chciała mieć już z Piekutowskim nic wspólnego.

Więcej szacunku wobec piłkarza krakowianie mieli trzy lata później, gdy pod koniec ostatniego sezonu w Wiśle więzadło krzyżowe zerwał Marcin Baszczyński. Nie miał jeszcze podpisanego kontraktu z nowym klubem, więc ówczesny dyrektor sportowy Jacek Bednarz zapewnił, że jeśli nikt po obrońcę się nie zgłosi, to zawodnik dostanie propozycję pozostania w Krakowie. Baszczyński przeniósł się jednak do Grecji.

BRAŁEM PO 3-4 TABLETKI DZIENNIE... [WYWIAD]


Zdjęcie ADIDAS Czapka zimowa WISŁA KRAKÓW G72260 Zdjęcie ADIDAS Piłka nożna r.5 WISŁA KRAKÓW G72174 Zdjęcie Wisła Kraków - Szalik 21991
ADIDAS Czapka zimowa WISŁA ... ADIDAS Piłka nożna r.5 WISŁ... Wisła Kraków - Szalik 21991
Sprawdź ceny » Sprawdź ceny » Sprawdź ceny »


Kto powinien zastąpić Richarda Guzmicsa w obronie Wisły Kraków?
Więcej o: