"Złote dziecko"? Kim jest testowany przez Wisłę Torric Jebrin [WIDEO]

W Anglii miał zostać kolegą Sola Campbella. W Turcji strzelił gola, o którym wszyscy mówili. W Ghanie ciągle jest nazywany "złotym dzieckiem". W Wiśle Torric Jebrin właśnie rozpoczął testy.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Wiśle tylko na Facebooku Kraków - Sport.pl »

By popatrzeć w oczy koledze z boiska, musi zadzierać głowę. Według niektórych źródeł mierzy 1,60 m, inne podają, że jest o pięć centymetrów wyższy. Niezależnie, która wersja jest prawdziwa, na treningach Wisły jest dziś zdecydowanie najniższy.

Jest ofensywnym pomocnikiem. Urodził się w Akrze, stolicy Ghany, gdzie do dziś uznawany jest za wielki talent. Jego ojciec też był piłkarzem. - Liczę, że jak najszybciej dostanę powołanie do reprezentacji. Marzę o występach w kadrze jak każdy piłkarz - mówił przed trzema laty. W 2008 r. co prawda zadebiutował w kadrze, ale w turnieju przeznaczonym jedynie dla piłkarzy występujących w afrykańskich ligach. Potem, kiedy musiał rywalizować ze sławniejszymi kolegami z europejskich boisk, powołania się nie doczekał.

Poszukaliśmy, co o nim wie internet. Czego się dowiedzieliśmy?

Anglia

Od samych nazw klubów, z jakimi był wiązany, mogło mu się zakręcić w głowie. Przed laty afrykańskie media pisały, że interesują się nim m.in. Chelsea, Arsenal Londyn, Olympique Lyon, AS Roma czy Inter Mediolan.

Wokół przenosin niepełnoletniego wówczas piłkarza do Europy rosły legendy. Jego klub Hearts of Oak długo nie mógł porozumieć się z żadnym klubem.

W końcu Jebrin miał przenieść się do Portsmouth FC i tam zobaczyć, jak wygląda piłka przez duże "p". Pojechał na testy, miał spotkać na treningu m.in. Sola Campbella, Jermaine'a Defoe czy Nwankwo Kanu. Sprawa się przeciągała, bo był m.in. problem z załatwieniem szkoły dla piłkarza, ale ostatecznie udało się dopiąć formalności. Jebrin złożył podpis pod kontraktem, a transfer został oficjalnie potwierdzony przez angielski klub. Miał niby trafić do Portsmouth, ale zostać wypożyczony do jednego z belgijskich klubów i tam zdobyć doświadczenie.

Co się działo z nim potem? Nie do końca wiadomo, bo w Anglii i Belgii słuch o nim zaginął. Na szersze wody Jebrin wypłynął nad Bosforem.

Turcja

W 2011 roku został piłkarzem Bucasporu, a po roku wplątał się w małą aferę. Dostał ofertę od słynnego Trabzonsporu i podpisał kontrakt, choć działacze Bucasporu twierdzili, że zrobił to bezprawnie. Domagali się ukarania piłkarza i nałożenia zakazu transferowego na Trabzonspor.

Kary nie było, ale Jebrin nie został gwiazdą w nowej drużynie. Strzelił jednak gola, dzięki któremu nie da o sobie zapomnieć. W półfinale Pucharu Turcji dał zwycięstwo Trabzonsporowi przeciwko Fenerbahce Stambuł. Trafił do siatki tuż przed końcem na 3:2. Tureckie media pisały wówczas, że to "historyczne zwycięstwo" w meczu "tureckich gigantów".

Gola można zobaczyć tu (od 2:35):Rok temu okazało się jednak, że w Trabzonsporze nie jest już potrzebny. Klub postanowił rozwiązać kontrakty z dziewięcioma obcokrajowcami i Jebrin był w tym gronie. Wtedy pojawiła się opcja powrotu do Bucasporu. - To prawda. Mój były klub wykazał zainteresowanie ściągnięciem mnie, ale razem z agentem odrzuciliśmy ich ofertę - zapewniał w rozmowie z jedną z gazet, by niedługo potem... jednak podpisać kontrakt z Bucasporem.

Tyle że znów zakończyło się zgrzytem i dziś - pół roku później - Jebrin jest już wolnym piłkarzem. Jak pisały afrykańskie media, rozwiązał kontrakt, bo "nie ufał dyrekcji klubu". Chodziło oczywiście o pieniądze - działacze zalegali mu z wypłatami.

Polska

W niedzielę Torric Jebrin pojawił się na zgrupowaniu Wisły w Turcji i wystąpił w sparingu przeciwko rumuńskiemu Universitatea Craiova. Krakowianie przegrali 1:2.