Dziesięć lat od najwyższego zwycięstwa Wisły w Lubinie

Jednym z największych ligowych zwycięstw Wisły Kraków w erze Bogusława Cupiała była sześciobramkowa wygrana krakowian nad Zagłębiem Lubin. W poniedziałek Zagłębie podejmie Wisłę o godz. 18. Relacja na krakow.sport.pl.
Wisła Ekstra! Wywiady, ciekawostki, reportaże - to wszystko wyślemy ci na pocztę »

We wrześniu 2004 r. pomiędzy starciami z Dynamem Tbilisi wiślacy udali się na Dolny Śląsk, by powiększyć przewagę nad Legią Warszawa i Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski.

Mecz zaczął się tak, jak zwykle rozpoczynały się spotkania Wisły w tamtym sezonie. Przeświadczeni o swojej wyższości wiślacy dawali się wyszumieć rywalowi, a później kilkakrotnie wyprowadzali ataki i punktowali słabszych przeciwników. "Pierwszy kwadrans należał do Zagłębia, które grało agresywnie, starało się atakować i stworzyło sobie świetną sytuację - jednak Łobodziński, będąc sam na sam przed Majdanem, dwukrotnie nie potrafił go pokonać" - pisała wtedy "Gazeta Wyborcza".

Zagłębie złapało wiatr w żagle i zapomniało o ustawieniu w obronie. Wysoka linia defensywna zostawiała sporo miejsca, co było wodą na młyn wiślaków specjalizujących się w prostopadłych podaniach. Takich jak zagranie Tomasza Frankowskiego, który dograł idealnie do Macieja Żurawskiego.- Zagłębie miało duże problemy ze skracaniem pola gry i łapaniem nas na spalone - tłumaczył po spotkaniu Żurawski. Na przerwę wiślacy schodzili z prowadzeniem 3:0.

Ten mecz pokazał całą siłę ofensywną ówczesnej Wisły. Bramki dla krakowskiego zespołu strzelali nie tylko Żurawski i Frankowski, ale również skrzydłowi - Marek Zieńczuk i Damian Gorawski. Siódmego, wieńczącego dzieło gola zdobył rezerwowy Marcin Kuźba. - Byliśmy bezlitośni - mówił po spotkaniu Zieńczuk.

Lewy pomocnik krakowskiego zespołu strzelił w tym spotkaniu dwa gole, a najładniejsze w całym meczu było zdecydowanie trafienie numer sześć. Obecny piłkarz Ruchu Chorzów po dwójkowej akcji z Żurawskim przelobował wychodzącego Danijela Madaricia.Wisła wygrała z Zagłębiem 7:1 i było to najwyższe zwycięstwo krakowian nad zespołem z Lubina w historii. Kilka dni później wiślacy udali się do Gruzji, gdzie przegrali z Dynamem 1:2 i odpadli z europejskich pucharów.

Czy Wisła wygra w Lubinie z Zagłębiem?