Na Wiśle nie będzie dopingu. Kibole chcą odejścia Jacka Bednarza i Franciszka Smudy

Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków opublikowało oświadczenie w związku z ostatnimi napiętymi relacjami z klubem. Na przełom się nie zanosi. Wręcz przeciwnie: sytuacja się zaognia.
Ekskluzywne materiały i ciekawostki o Wiśle tylko na Facebooku Kraków - Sport.pl »

Konflikt między kibolami a Wisłą, który wybuchł przed dwoma tygodniami, osiągnął niespotykane w Polsce rozmiary. Kilkuset kiboli, którzy za karę nie mogli wejść na mecz z Ruchem Chorzów (z powodu odpalania rac i rzucania ich na murawę podczas derbów Krakowa została zamknięta trybuna C), zebrało się w ogródku restauracji U Wiślaków. Stamtąd odpalono około 30 rac. Nie wszystkie przeleciały nad dachem, ale część wylądowała na trybunach, a część na murawie. Sędzia na kilkadziesiąt sekund przerwał spotkanie.

Prezes Wisły Jacek Bednarz stanowczo potępił działania kiboli i zapowiedział, że nie będzie się godził na ich dyktat. - Mnóstwo pracy wielu ludzi idzie na marne. Nasz wizerunek znika jak para wodna. Jesteśmy w takiej sytuacji, że odwrotu nie ma - mówił w wywiadzie dla "Wyborczej".

To nie pierwszy zgrzyt na linii klub - kibole. W poprzednim sezonie w ramach protestu kibole ogłosili bojkot, a frekwencja drastycznie spadła.

Teraz w oświadczeniu członkowie stowarzyszenia kibiców atakują nie tylko Bednarza ale też trenera Franciszka Smudę i Ryszarda Pilcha, wiceprzewodniczącego rady nadzorczej. Otwarcie domagają się ich odejścia. Do tego czasu na meczach nie będzie zorganizowanego dopingu.

Oto całe oświadczenie SKWK:

"Niniejszym informujemy, że Stowarzyszenie Kibiców Wisły Kraków zawiesza wszelką działalność związaną z meczami piłkarskimi rozgrywanymi przez Wisłę Kraków pod sztandarami Wisły Kraków S.A.

Podczas meczów nie będzie zorganizowanego dopingu, nie będą też wywieszane flagi, nie będziemy angażować się w akcje marketingowe ani żadne inne imprezy. Nie namawiamy jednak nikogo do bojkotu meczów Wisły. Niech każdy kibic sam decyduje o tym, gdzie chce oglądać najbliższe spotkania.

Wyrażamy też oburzenie naruszającą dobre imię SKWK nagonką, którą w szczególności prowadzi Prezes Wisła Kraków S.A. Jacek Bednarz oraz media i część internautów podających się za kibiców Wisły. Podkreślamy, że Stowarzyszenie nie ma nic wspólnego ani z wydarzeniami z meczu derbowego, ani z tymi z meczu z Ruchem. Stowarzyszenie nie może też brać i nie bierze odpowiedzialności za tego typu zachowania. Należy wreszcie skończyć z sytuacją, w której jako jedyna legalnie działająca wiślacka organizacja kibicowska stajemy się celem nieuzasadnionych, bezpardonowych, aroganckich ataków i obarcza się nas odpowiedzialnością za rzeczy, z którymi nie mamy nic wspólnego. Prezes Bednarz otrzymał przed meczem derbowym informację, że nie mamy zamiaru dłużej pełnić roli bufora pomiędzy klubem a kibicami. Warto więc zapytać: kogo będziecie atakować jak nas zabraknie? kto będzie wszystkiemu winien?

Informujemy, że dopóki w klubie będą pracować takie osoby jak Prezes Bednarz, Prezes Pilch, czy trener Smuda, to nie widzimy możliwości żadnej współpracy. Jak wiedzą kibice trochę dłużej chodzący na Wisłę, bywali w historii "Wisły Cupiała" zatrudniani Prezesi otwarcie wspierający działalność kibicowską i traktujący nas jako równorzędnych partnerów w wielu wspólnych działaniach. Takimi właśnie prezesami byli Tadeusz Czerwiński i Marek Wilczek. Oczekujemy, że właściciel w niedługim czasie ponownie sięgnie po osobę, dla której Wisła Kraków to więcej niż tylko comiesięczna wypłata i prywatne rozgrywki nie mające nic wspólnego z "dialogiem, którego Wy kibice jesteście udziałem".