Sport.pl

Ekstraklasa. W Krakowie tradycyjny festiwal nienawiści

Podczas niedzielnych derbów kibole Wisły odpalili race oraz petardy hukowe, przerwali mecz i prezentowali na trybunach antysemickie hasła. Ci z Cracovii bluzgali i wywiesili zakazany transparent. Decyzje o karach - w środę. Władze ligi apelują, żeby nie zamykać stadionu Wisły.
W trakcie niedzielnego spotkania (gospodarze wygrali 3:1) kibole wyzywali się, w drugiej połowie na trybunach zajmowanych przez wiślaków zapłonęło kilkanaście rac, które następnie wylądowały na murawie, przez co sędzia na chwilę przerwał spotkanie.

Do skandalu doszło już na początku, gdy część osób w sektorze wiślaków ubrała się w przygotowane wcześniej białe podkoszulki i w ten sposób na tle ubranych na czarno ludzi powstał wielki napis "AJ", który dla kiboli oznacza "Anty Jude". Stowarzyszenie kibiców Wisły od kilku dni apelowało w internecie, by wszyscy kibice zasiadający na trybunie za bramką przyszli ubrani na czarno. "Zarówno przed meczem, jak i w trakcie jego trwania słuchajcie i stosujcie się do informacji, jakie będą przekazywane przez odpowiednie osoby. Święta Wojna to wyjątkowe spotkanie i właśnie na tym meczu jak nigdy wymagana będzie od wszystkich dyscyplina" - napisano na stronie internetowej stowarzyszenia kibiców.

Na kibolskich forach internetowych można znaleźć absurdalne wyjaśnienia skrótu usprawiedliwiające napis "AJ" (m.in., że chodziło o Andrzeja Juskowiaka albo Annę Jantar), ale zarządzająca ligą Ekstraklasa SA jeszcze w niedzielę wieczorem napisała w komunikacie: "Na trybunach pojawiła się również symbolika odwołująca się do treści rasistowskich".

Wyliczono, że kibole Wisły rzucili na murawę ok. 15 rac. - Liczę na szybką i dotkliwą reakcję Wisły wobec osób naruszających prawo. Wrzucenie rac na boisko to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a na to nigdy nie będzie zgody Ekstraklasy. Jedyny jasny punkt w całej tej sytuacji to fakt, że te ekscesy spotkały się ze zdecydowaną dezaprobatą większości z blisko 29 tys. kibiców na stadionie - stwierdził Marcin Animucki, wiceprezes Ekstraklasy.

Jednocześnie Animucki zaapelował do wojewody małopolskiego Jerzego Millera, by wstrzymał się z decyzją o ewentualnym zamknięciu stadionu do środy, gdy sprawą zajmie się Komisja Ligi.

Od poniedziałku policja przegląda monitoring stadionowy, by wychwycić osoby, które rzuciły race. Kibole próbowali schować twarze za flagami, a identyfikację utrudniały jednolite czarne stroje. Na podstawie nagrania z monitoringu śledczy ocenią też, czy na trybunach skandowano antysemickie i rasistowskie hasła, by ewentualnie postawić komuś zarzuty.

Ekstraklasa SA chce za wszelką cenę uniknąć zamykania całych stadionów i we wtorek jej przedstawiciel spróbuje przekonać do tego policję oraz wojewodę, który jesienią zamknął stadion Cracovii na dwa spotkania (policja wnioskowała, by drużyna przy pustych trybunach grała przez sześć meczów). Wówczas była to kara za odpalenie kilkudziesięciu rac, które jednak nie wylądowały na murawie.

Z naszych informacji wynika, że policja też nie chce radykalnych kar, ale decydujące zdanie będzie miał Jerzy Miller. - Na razie analizujemy sytuację - skwitował Jan Brodowski, rzecznik wojewody.

Do sytuacji szerzej nie chce się odnieść Wisła. - Nie komentujemy sprawy do czasu podjęcia decyzji przez odpowiednie organy - ucina Maks Michalczak, rzecznik prasowy klubu.

Problemy będzie miała też Cracovia. Z jej trybun także leciały bluzgi, a w sektorze zawisła flaga z symbolem sierpa i młota, za którą klub może dostać karę finansową, bo UEFA zabrania prezentowania treści politycznych na stadionie. Jak flaga znalazła się na trybunie? - Za sprawdzenie, co wnoszą na obiekt kibice gości, odpowiada organizator meczu. Flaga mogła zostać przemycona, ale w trakcie spotkania organizator zareagował bez użycia siły i została ściągnięta. Ponownie pojawiła się jednak pod koniec spotkania - informuje Paweł Zalewski, delegat PZPN na niedzielny mecz.

Jak wynika z naszych informacji, do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpływają pisma z naciskami od fanów Cracovii, którzy żądają, by surowo ukarać Wisłę i zamknąć jej stadion.

Więcej o:
Komentarze (14)
Ekstraklasa. W Krakowie tradycyjny festiwal nienawiści
Zaloguj się
 • bluebob111

  Oceniono 44 razy 40

  Faktem jednak jest, że DEBILI wśród kibolstwa Wisły nie brakuje. Nie pojętym jest, jakim totalnym imbecylem, kretynem i pół-mózgiem trzeba być aby dopuścić się takich zagrań jak na ostatnim meczu Wisły. Wszyscy, nie tylko związani z klubem, ale i postronni ludzie doskonale wiedzą jaka tragiczna sytuacja jest w Wiśle. Nie mogę więc zrozumieć co kierowało tą bandą niedorozwiniętych przygłupów. Mienią się Kibicami Wisły...najbardziej zagorzałymi fanami...Kibolami. Swoim zaś zachowaniem pokazują, że na klubie ani krzty im nie zależy. Liczą się tylko własne chore, popaprane zachcianki, poglądy i wybujałe wyobrażenie o swojej ZAJEBISTOŚCI.
  Kibolom tym prawdziwym chyba jednak leży na sercu dobro Wisły. Powinni sami tych durni wystawić na odstrzał. Doskonale wiedzą kto wrzucał race, petardy itp. Wiedzą kto kretyńskie akcje organizował...
  Tak wychwalani i obsypywani pozytywnymi komentarzami za jesienna rundę Kibole Wisły, wydawało się, że weszli na wyższy poziom wtajemniczenia...kibicowania. Wydawało się, że zrozumieli co znaczy być za swoim klubem. Teraz powinni pokazać to znów i ze swoich szeregów wykluczyć obłąkańczy element.
  Tych paru zaś chorych umysłowo delikwentów klub powinien ukarać kilkuletnim zakazem stadionowym, a miasto zagonić do prac społecznych...sprzątać ulice, parkingi przy stadionie, myć foteliki w sektorach przed meczami. Pomysłów nie braknie.

 • tsblazej

  Oceniono 63 razy 33

  Jeśli myślicie, że to są hasła skierowane do semitów, to jesteście głupsi, niż ustawa przewiduje. Jakoś Maor Melikson

 • marekj0

  Oceniono 20 razy 10

  Ekstraklasa apeluje żeby jeden stadion zamknąć a drugi nie to jest traktowanie równo

 • anastazy1982

  Oceniono 25 razy 9

  Oczywiście, nie zamykajcie stadionu Wisły, najlepiej zamknąć za te wydarzenia stadion Cracovii. Karać trzeba równo i sprawiedliwie, a nie tylko jedną stronę.

  A przyczepianie się do AJ, że to antysemickie... No cóż, trzeba być idiotą i totalnym imbecylem, żeby pisać tekst i nie mieć pojęcia o znaczeniu tego i tym podobnych haseł. Ale linia obrony Wiślaków dobra - "Anna Jantar" :-D

 • hockib

  Oceniono 27 razy 5

  Władze Wisły powinny na pysk wywalić stadionowego spikera, który wielokrotnie w swoich wypowiedziach poniżał Cracovię. UEFA I PZPN zalecają by spiker zachowywał się neutralnie i nie obrażał kibiców drużyn przyjezdnych. Postawa spikera to dno i wieśniactwo. Licze, że PZPN zareaguje odpowiednią karą!!!

 • com_ent

  Oceniono 19 razy 5

  Panie Jaworze, nie pełne. Tak zachowywało się maksymalnie 20 % widzów. Dla reszty nienawiść na tle klubowym jest obca. A pewnie i z tych 20 % znaczna większość traktuje to jak wygłupy. P.S. Zapomniał pan (?), że petardy poleciały najpierw z sektora gości.

 • totalnyamator

  Oceniono 16 razy 4

  pasiasta dola.....fakt w krakowie znany że pasiak zawsze w du... jeba....! sąsiadka promuje semitym który powinien byc zakazany tak tak faszyzm i komunizm! a pasiasty naród wybrany zawsze .......

 • twstyropian

  Oceniono 2 razy 0

  aj ? od arszlochy jesteśmy ?

 • wolfspider

  Oceniono 7 razy -3

  Dlaczego Pan Redaktor pisze że napis AJ to antysemityzm? Nie przesadzacie już w Gazecie trochę? AŻ , ANW to również napisy antysemickie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX