187. derby Krakowa dla Wisły! Bohaterem Bośniak, Cracovia szansę miała tylko przez chwilę

Semir Stilić świetnie przywitał się z częścią Krakowa, a druga na długo go zapamięta. Bośniak strzelił bramkę, zaliczył asystę, a Wisła pokonała porozbijaną jeszcze przed meczem Cracovię 3:1.
Stilić nie zawojował ligi ukraińskiej, nie przebił się w tureckiej, ale w polskiej potrafi rozstrzygnąć najbardziej prestiżowe mecze. Bośniak może nie błyszczy dryblingami, nie czaruje techniką, ale lewej nogi mogą pozazdrościć mu najlepsi zawodnicy w ekstraklasie. Przykład? Z prawej strony Ostoja Stjepanović dośrodkowywał średnio. Jego zagrania łapał Krzysztof Pilarz albo kończyły się na pierwszym obrońcy. Gdy jednak do piłki podszedł Stilić, chwilę później Wisła świętowała.

To dośrodkowanie może nie było idealne, ale trafiło na idealnego zawodnika. Arkadiusza Głowackiego w powietrzu jest niezwykle trudno zatrzymać, a tym razem nikt nawet nie próbował tego zrobić. Kapitan Wisły w powietrzu powykręcał się jak akrobata i uderzył w sam róg bramki. Nie do obrony. Trener Franciszek Smuda aż ściągnął rękawiczki, by oklaskiwać zawodników, ale za moment zaciśniętą pięścią pokazał, że dopiero teraz mają nacisnąć na przeciwnika i nie odpuszczać nawet na centymetr.

Smuda od lat świetnie rozumie się ze Stliciem i tak też było tym razem. Chwilę później Bośniak skorzystał z mądrego zagrania Pawła Brożka, swoim firmowym zwodem zmylił kompletnie zagubionego Krzysztofa Nykiela i było 2:0. Jeszcze przed przerwą Stilić mógł zdobyć kolejną bramkę, ale strzały prawą nogą wychodzą mu zdecydowanie gorzej niż lewą.

Stilić przywitanie z krakowską publicznością miał jednak zdecydowanie ułatwione, bo na słabszą obronę Cracovii niż w tym sezonie trudno będzie mu trafić. Krzysztof Nykiel poprzednią rundę spędził w gabinetach lekarzy, Marcin Kuś też musiał się leczyć, a Damian Dąbrowski jest nominalnym pomocnikiem. Trener Wojciech Stawowy nie miał jednak innej możliwości i musiał sklecić defensywę (nie mylić z "konstruowaniem") z zawodników, których ma w kadrze.

Jak na tak naprędce montowaną defensywę Cracovia może nie popełniała seryjnie błędów, ale wiślaków nie była w stanie zatrzymać. Z początku jeszcze goście próbowali ratować się faulami, ale nie był to najlepszy pomysł, bo właśnie po rzucie wolnym i strzale Głowackiego stracili 15. (!) bramkę ze stałego fragmentu gry.

Niepewność defensywy Cracovii dało się też wyczuć w ofensywie. Gdy tylko jeden z bocznych obrońców zapędził się do przodu, Wisła od razu próbowała to wykorzystać. Po kolejnym takim zagraniu boczni obrońcy jakby przywiązali się do słupków swojej bramki i woleli nie ryzykować ataków. Tym bardziej że w dwie minuty po przerwie Paweł Brożek mógł im strzelić kolejne dwie bramki.

Mimo tego Cracovii nie można było odmówić ambicji. Trener Wojciech Stawowy rzucił na boisko wszystkie siły ofensywne, ale nawet wszystkich swoich rezerwowych wymieniłby na Dawida Nowaka, który jest kontuzjowany. W jego zastępstwie Deniss Rakels próbował brudnych gierek (chciał wymusić rzut karny), a Bartłomiej Dudzic nie mógł rozwinąć skrzydeł. W takich sytuacjach Stawowy może jednak liczyć na nieobliczalnego Saidiego Ntibazonkizę. Przed przerwą Burundyjczyk uderzał w taki sposób, że kibice Wisły reagowali śmiechem. Kwadrans przed końcem przymierzył jednak soczyście z 15 metrów i Michał Miśkiewicz nie miał nic do powiedzenia. Cracovia atakowała, była bliska zdobycia wyrównującej bramki, ale chęci ją opuściły, gdy po dość przypadkowej akcji bramkę zdobył Łukasz Garguła.

W 67. minucie powrót na Reymonta zaliczył Dariusz Dudka, który zmienił Emmanuela Sarkiego.

Mimo wygranej Wisłę czekają kłopoty. Wszystko przez kiboli, którzy odpalili kilkanaście rac, które następnie wylądowały na murawie. Sędzia musiał przerwać spotkanie, ale to nie będzie koniec konsekwencji wobec klubu. Przy Reymonta muszą liczyć się z zamknięciem sektora, a być może nawet stadionu. Oprócz tego kibole obu drużyn przez całe spotkanie w prymitywny sposób się wyzywali.