Powstała Akademia Wisły Kraków. Trener: chcemy dominować nad rywalami

- Chcemy, by nasz klub rywalizował z najlepszymi na szczeblu centralnym - mówi Cezary Bejm, trener w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków.
Jacek Staszak: Akademia Wisły będzie chciała stworzyć drużynę, która mogłaby potem grać w profesjonalnej piłce, czy raczej będziecie chcieli wprowadzać zawodników do pierwszego zespołu?

Cezary Bejm, trener w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków: Zdecydowanie to drugie. Myślę, że byłoby to ewenementem, gdyby udało się stworzyć drużynę trampkarzy i potem wprowadzić całą do pierwszej drużyny. Celem jest szkolenie piłkarzy, którzy mogliby potem trafić do pierwszego zespołu.

Trenując zawodników, będziecie się skupiać raczej na taktyce czy na technice?

- Mamy wykształcić zawodnika, który opanuje wszystkie elementy gry. Oczywiście wszystko będziemy robić stopniowo. Do dwunastego roku życia założenia są proste - technika, technika i jeszcze raz technika. Potem będziemy wprowadzać elementy taktyczne, a na samym końcu zajmować się motoryką.

Jaka będzie ogólna filozofia Akademii? Chcecie, żeby młodzi zawodnicy skupiali się na utrzymywaniu przy piłce czy może raczej na szybkim ataku?

- Filozofię w TS-ie mamy już od dłuższego czasu i z roku na rok ją wzmacniamy. Wisła musi przede wszystkim dominować nad rywalem, wymieniać dużo podań, kreować grę. Wiemy, jak powinniśmy trenować, by zespół odbierał wysoko piłkę, i jak polepszać grę całej drużyny. Mamy teraz lepsze fundamenty w postaci zespołów juniorskich i możemy ich kształtować w myśl tej właśnie filozofii.

Na razie najważniejszym celem wydaje się wprowadzenie drużyny do Centralnej Ligi Juniorów i reprezentowanie tam Małopolski.

- Tak jest, w najbliższym półroczu chcemy wejść z naszą drużyną juniorów starszych do CLJ i takie jest zadanie trenera Dariusza Marca. Chcemy po prostu, żeby nasz klub rywalizował z najlepszymi na szczeblu centralnym, i to powinno pomóc wszystkim grupom w osiąganiu lepszych wyników.