Stoper bezbłędny, czyli życiowa forma Arkadiusza Głowackiego

W meczu Wisły z Lechem pod lupę wzięliśmy dwóch stoperów - Arkadiusza Głowackiego, który powoli zbliża się do końca kariery, i będącego u jej progu Marcina Kamińskiego. Wiślak wypadł zdecydowanie lepiej.
Głowackiego i Kamińskiego dzieli niemal pokolenie. Kiedy wiślak grał na mundialu w Korei, lechita miał zaledwie 10 lat i mógł tylko pomarzyć o występach w reprezentacyjnej koszulce. Ale to Kamiński był młodszy - miał 19 lat - gdy zadebiutował w kadrze (w 2011 roku). Głowacki pierwszy raz w niej zagrał, gdy miał cztery lata więcej (w 2002). Kamińskiego do reprezentacji wprowadził Franciszek Smuda. Zabrał nawet na Euro 2012, ale potem obrońca Lecha nie zyskał uznania u kolejnego selekcjonera.

W niedzielę można było przekonać się, komu ewentualnie bliżej byłoby do reprezentacji. Zdecydowane lepiej wypadł Głowacki. Stoper Wisły w tym sezonie jest w formie, w jakiej dawno go nie widziano. Jest bezsprzecznie liderem zespołu. Niemal nie przegrywa pojedynków w powietrzu, jest zdecydowany, zwykle wyprzedza rywali i w trudnych momentach pod bramką to najczęściej właśnie 34-letni piłkarz ratuje sytuację. Do tego doświadczenie pozwala mu się dobrze ustawić i zachować zimną krew - dzięki temu przejął kilka ważnych piłek, a większość podań była celna.

Z Lechem tylko raz popełni błąd - dał się ograć Łukaszowi Teodorczykowi, ale wtedy kapitana Wisły wyręczył Marko Jovanović.

Kamiński poważnych błędów nie popełnił, ale jeśli już, to nie było konsekwencji. To nie on zawinił przy bramkach. Nie ma jednak takiego wypływu na drużynę jak Głowacki. Na plus trzeba zaliczyć, że też podaje celnie, choć zwykle były to zagrania do blisko ustawionego kolegi.

Głowacki pewnie szans na 30. występ w kadrze nie ma, bo selekcjoner stawia na młodzież (m.in. Salomon, Glik, Komorowski). Kamiński nie pokazał nic, co by wróżyło, że wróci do reprezentacji.

Arkadiusz Głowacki - Marcin Kamiński34wiek21
29występy w kadrze3
304występy w ekstraklasie60
9pojedynki główkowe1
8wygrane1
26podania do przodu14
19celne9
3podania do tyłu3
2celne3
3pojedynki 1 na 12
2wygrane1
7przechwyty1
2faule0
2faulowany0
1strzały0
1celne0