Mirosław Szymkowiak wychowuje piłkarzy. 'Nie mogą wstydzić się siebie. Fujarki mają takie same'

- Turniej Murapol-4Move Cup będzie dla dzieci wielkim wydarzeniem, które - mam nadzieję - zapamiętają wszyscy w Krakowie - mówi Mirosław Szymkowiak. Pod Wawel przyjadą m.in. 11-letni piłkarze Juventusu Turyn, Interu Mediolan, Wisły Kraków czy Legii Warszawa.
Stawkę uzupełnią gospodarze, czyli prowadzona przez Szymkowiaka i Tomasza Frankowskiego Akademia Piłkarska 21, Jagiellonia Białystok, Arka Gdynia, Ruch Chorzów oraz angielski Everton, czeska Slavia Praga, holenderskie Heerenveen i Willem II Tilburg.

Szymkowiak opowiadał, że dzieciaki, które rozpoczynają treningi w Akademii Piłkarskiej nie tylko szkolą się jak grać. -Wpajamy im modele zachowania się poza boiskiem. Mówimy, jak powinny się zachowywać wobec starszych. To trener pierwszy wyciąga rękę, a nie odwrotnie. Kto dostanie słabe stopnie, ma zakaz treningów, dopóki ich nie poprawi. Chcemy, by wyzbyły się tremy, by były pewne siebie. Przekonujemy je, że po treningu nie ma się co wstydzić, tylko trzeba iść pod prysznic. Nie wolno wychodzić brudnym. Przecież każdy ma taką samą fujarkę - śmieje się Szymkowiak.

W Murapol-4Move Cup dzieciaki mają szansę zobaczyć, jak trenują i zachowują się ich rówieśnicy z zagranicy. Slavia, Juventus czy holenderskie kluby znane są z sukcesów w szkoleniu dzieci. - Tak dużego turnieju nie udałoby się zorganizować bez sponsorów - zaznacza Szymkowiak.

- Chcemy, by dzieci w Polsce miały jak najlepsze warunki do uprawiania sportu. Pomagamy w organizacji dużego międzynarodowego turnieju dla dzieciaków, bo radość młodych piłkarzy sprawia nam wielką satysfakcję - zapewnia Michał Sapota, wiceprezes Murapol SA.

Turniej Murapol-4Move Cup będzie rozgrywany dziś w godz. 9-13 na obiektach J&J Sport Center w Skotnikach, a finały w czwartek na stadionie Nadwiślan (9-13).

W pałacu Bonerowskim odbyło się oficjalne losowanie. - U nas nie ma zimnych i ciepłych kulek, by gospodarze mieli łatwą grupę - żartował Szymkowiak. - Nie chodzi nam bowiem o wyniki, ylko o to, by ci młodzi piłkarze hjak najdłużej cieszyli się z gry piłką.

Grupa A: Wisła, Juventus, Legia, Willem II, Jagiellonia, Slavia.

Grupa B: AP 21, Inter, Arka, Heerenveen, Ruch, Everton.