Sport.pl

Reprezentacja Polski na duży turniej bez gracza krakowskiego klubu. Pierwszy raz w XXI wieku

Selekcjoner Franciszek Smuda ogłosił skład szerokiej kadry na Euro 2012. Po raz pierwszy od 26 lat w dużym turnieju nie zagra żaden reprezentant krakowskich klubów, co świadczy o kryzysie piłki pod Wawelem.
W XXI wieku reprezentacja Polski występowała na wielkich imprezach piłkarskich trzykrotnie: na mundialach w Japonii i Korei Południowej (2002) i Niemczech (2006) oraz mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii (2008).

Żaden z selekcjonerów nie pominął wówczas graczy występujących pod Wawelem. Najwięcej zawodników z krakowskich klubów pojechało na mundial w Niemczech, gdy do grupy piłkarzy Wisły dołączył Piotr Giza z Cracovii (patrz zestawienie poniżej).

Smaczku sprawie dodaje fakt, że Smuda oraz jego bliski doradca Tomasz Rząsa mieszkają w Krakowie. Pierwszy jest blisko związany z Wisłą i przyjaźni się z Bogusławem Cupiałem. Drugi do niedawna pełnił funkcję dyrektora sportowego Cracovii i ciągle doradza prezesowi Januszowi Filipiakowi.

Ostatni raz żaden reprezentant klubu z Krakowa nie pojechał na dużą imprezę piłkarską w 1986 roku na MŚ w Meksyku, gdy selekcjonerem był Antoni Piechniczek. Zarówno Wisła, jak i Cracovia występowały wówczas w niższych klasach rozgrywkowych (kolejno w II i III lidze).Reprezentanci krakowskich klubów na duże imprezy piłkarskie, którzy znaleźli się w szerokich kadrach:

MŚ w 2002 roku; selekcjoner Jerzy Engel; powołani: Arkadiusz Głowacki, Maciej Żurawski (obaj Wisła)

MŚ w 2006 roku; selekcjoner Paweł Janas; powołani: Marcin Baszczyński, Dariusz Dudka, Radosław Sobolewski Paweł Brożek (wszyscy Wisła), Piotr Giza (Cracovia)

Euro 2008; selekcjoner Leo Beenhakker; powołani: Adam Kokoszka, Dariusz Dudka, Wojciech Łobodziński, Radosław Matusiak (wszyscy Wisła)

Więcej o:
Komentarze (5)
Reprezentacja Polski na duży turniej bez gracza krakowskiego klubu. Pierwszy raz w XXI wieku
Zaloguj się
 • ves3

  Oceniono 3 razy 3

  Wiślacy, nie miejcie pretensji do Smudy tylko do włodarzy klubu którzy naściągali pełno zagranicznego szrotu (może z wyjątkiem 1-2 zawodników prezentujących wysoki poziom) i to na nich opierali skład zamiast na polskich zawodnikach. Przykre, ale prawdziwe.

 • kaja.gmb

  Oceniono 6 razy 2

  Skoro tam nie ma żadnego klasowego Polaka, to trudno się temu chyba dziwić?

 • teokul

  Oceniono 2 razy 0

  Brak w kadrze zwodnikow z innych polskich druzyn,to wina leniwego Smudy,ktory olewal mecze ekstraklasy,z wyjatkiem Legii widocznie,skoro powolal tamtejsze miernoty.

 • grzespelc

  0

  W 2008 r. Matusiaka nie było przecież w kadrze.
  Tak to jest, jak się prawie nie ma Polaków w składzie, a do tego ma się przeciętnie lub wręcz słabo grające zespoły.

 • joe_syn_swego_taty

  Oceniono 8 razy 0

  Za to jest parę ciot z Legii i Lecha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX