Sport.pl

Euro 2012. Jak się robi pasy na Wiśle [FOTO]

Podczas finałów mistrzostw Europy murawa każdego z ośmiu obiektów, na których zostaną rozegrane mecze, musi mieć długość 28 mm i ma być przystrzyżona w 18 pasów. - Opiekunowie boisk będą pracować od godz. 4 do godz. 23. Czeka nas 21 ciężkich dni - przekonuje Marek Wypychowski, właściciel firmy Zielona Architektura.
Szef przedsiębiorstwa, które układało murawę na Stadionie Narodowym, był jedną z 40 osób, jakie wzięły udział w kursie organizowanym przez europejską federację piłkarską. Jego uczestnikami były osoby zajmujące się pielęgnowaniem boisk na stadionach i w ośrodkach treningowych na Euro 2012. W poniedziałek w Krakowie odbyły się zajęcia teoretyczne, a we wtorek na płycie obiektu Wisły opiekunowie muraw mogli zapoznać się ze sprzętem i technikami utrzymania boiska. - To duże wyróżnienie, że UEFA wybrała akurat nasz obiekt - podkreśla Andrzej Antosz, który zajmuje się murawą na stadionie przy ul. Reymonta.

- Dlaczego federacja wytypowała Wisłę? Bo we wszystkich meczach Ligi Europy w rubryce "stan boiska" delegat pisał słowo "idealny". Murawa była przygotowana nawet na lutowe spotkanie ze Standardem Liege, kiedy temperatura spadła do minus kilkunastu stopni Celsjusza. Hiszpańscy sędziowie mówili nam, że gdy wylądowali na lotnisku w Balicach, byli przekonani, że spotkanie nie odbędzie się. Po tym, jak przyszli na stadion, zmienili zdanie - mówi Adrian Ochalik, rzecznik Wisły.

Uczestnicy szkolenia na obiekcie przy ul. Reymonta dowiedzieli się m.in., że w czerwcu największym zagrożeniem dla boisk będzie niewystarczająca ilość światła. - Zadaszone areny muszą być doświetlane specjalnymi lampami - tłumaczy Wypychowski. - Jak oceniam obecny stan płyt? Nie są jeszcze gotowe, bo rozgrywane są na nich pojedynki ekstraklasy, ale na początku maja prawie wszystkie zostaną wymienione. Taka operacja kosztuje ok. 150 tys. euro.

Więcej o:
Komentarze (2)
Euro 2012. Jak się robi pasy na Wiśle [FOTO]
Zaloguj się
  • Gość: HunT

    Oceniono 2 razy 2

    "Jak się robi pasy na Wiśle" haha dobre :) Pozdro jak ktoś zrozumiał żart.

  • Gość: davor

    Oceniono 2 razy 2

    Ochalik, pochwal sie jakim kosztem nasza murawa jest idealna?... Mloda ekstraklasa gra na wypi...wie a pilkarze i mlodziezowcy trenuja na ląkach... a potem dziwic sie ze druzyny wszystkich sekcji znajduja sie w dole tabeli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX