Liga Europy. Z najlepszymi Wisła wygrywa tylko u siebie [WIDEO]

Mistrzowie Polski w Pucharze UEFA i Lidze Europy na wyjazdach wygrali dotąd tylko osiem razy. W czwartek spróbują poprawić statystykę z Twente w Enschede. Relacja Z czuba i na Sport.pl
Piłkarze ze stolicy Małopolski na własnym boisku zdołali dotąd wygrać m.in. FC Parmą, Interem Mediolan, FC Barceloną, Realem Saragossą i Celticiem Glasgow. Remisowali też z FC Porto i Tottenhamem Hotspur. Forma wyjazdowa nie napawa jednak takim optymizmem. Na 28 konfrontacji w LE i Pucharze UEFA Wisła wygrała osiem, z czego tylko dwie z zespołami występującymi na co dzień w najmocniejszych ligach Europy.

10 grudnia 2002 podopieczni trenera Henryka Kasperczaka przyjechali do Gelsenkirchen na mecz z Schalke. Choć faworytem spotkania byli Niemcy (pierwszy mecz w Krakowie zakończył się remisem 1:1), to piłkarze z Krakowa za sprawą Macieja Żurawskiego w 40. minucie wyszli na prowadzenie. Gospodarze zdołali do przerwy wyrównać, ale druga połowa należała do mistrzów Polski. Dzięki bramkom Kalu Uche, Żurawskiego i Kamila Kosowskiego pewnie awansowali do 1/8 Pucharu UEFA.

Zobacz jak krakowianie wypunktowali Schalke:

Niespełna rok później Wisła spotkała się z NEC Nijmegen w walce o drugą rundę Pucharu UEFA. Do Holandii pojechała z niewielką zaliczką (przy Reymonta wygrał 2:1). Po trzech czerwonych kartkach dla podopiecznych trenera Johana Neeskensa i dwóch golach Tomasza Frankowskiego krakowianie pokonali gospodarzy 2:1 (honorowe trafienie dla Nijmegen zaliczył Mike Zonneveld).