ME w piłce ręcznej. Jacek Będzikowski, drugi trener kadry: Najważniejsza będzie obrona

- Norwegowie to młody, ale już bardzo dobry zespół. Grają szybko, bez respektu dla przeciwnika. Myślę, że dla nas też nie będą go mieli - mówi Jacek Będzikowski, drugi trener reprezentacji Polski piłkarzy ręcznych. Początek meczu z Norwegią w sobotę o godz. 20.30.
Facebook? » | A może Twitter? »


Z polskiego obozu dochodzą głosy o kolejnych urazach. Jak wygląda sytuacja przed sobotnim spotkaniem?

Jacek Będzikowski: Nic się nie zmieniło od meczu z Francją. Z Norwegią najprawdopodobniej zagramy tym samym składem. Zawodnicy są trochę poobijani, dlatego ta kilkudniowa przerwa na pewno dobrze nam zrobiła. Podleczyliśmy drobne urazy.

Co z Bartoszem Jureckim? Kiedy można spodziewać się jego powrotu do gry?

- Trudno mówić o jakiejkolwiek dacie. Wierzymy jednak, że w tym turnieju jeszcze zagra.

Mecze z pierwszej fazy mistrzostw Europy to już historia. Teraz chcecie tworzyć nową?

- Chcemy wygrać z Norwegią. Wszystko jedno jak, ale chcemy, żeby dwa punkty były na naszym koncie. Niczego nie zmieniamy w przygotowaniach. Trenujemy, analizujemy wideo z grą przeciwników. W sobotę musimy być gotowi do ich pokonania.

Po pierwszych spotkaniach piłkarze podkreślali, że w kilku elementach zespół ma rezerwy. W meczu z Francją udało się je poprawić?

- Jako trenerzy nigdy nie możemy być zadowoleni i powiedzieć, że zagraliśmy perfekcyjnie. To nie byłoby dobre przed starciem z następnym rywalem. Mecz z Francją pokazał, że poprawiliśmy kilka elementów, ale cały czas musimy być skupieni. Przede wszystkim na tym, żeby dobrze funkcjonowała nasza obrona, żeby nie pozwolić przeciwnikowi rzucić więcej niż 24-25 bramek. Wtedy sami jesteśmy w stanie zdobyć ich więcej.

W czym tkwi największa siła Norwegów?

- To młody, ale już bardzo dobry zespół. Szczególnie rozgrywający są bardzo dobrze wyszkoleni technicznie, dysponują niezłym rzutem z drugiej linii. Grają szybko, bez respektu dla przeciwnika. Wierzą w siebie i są niezwykle groźni. Myślę, że nie będą mieli też respektu dla gospodarzy. Norwegowie nie mają nic do stracenia, ale my też chcemy wygrać. Myślę, że siły obu drużyn są podobne.

Najskuteczniejszym graczem Norwegów w tym turnieju jest Kristian Bjornsen. Spodziewał się pan, że będzie wiodącą postacią drużyny?

- Wiedziałem, że to dobry gracz, ale nie można chyba wyróżniać jednego zawodnika, bo w tej drużynie jest kilku wiodących piłkarzy. To nie tylko prawoskrzydłowy, ale też doskonali rozgrywający, dobry bramkarz. Nie ma sensu koncentrować się na pojedynczych graczach, tylko na całej drużynie.

Polscy piłkarze przebywają razem od kilku tygodni. Są już trochę zmęczeni własnym towarzystwem?

- Atmosfera w drużynie jest wyśmienita. Każdy z tych zawodników skoczyłby za drugiego w ogień. Nie ma z tym najmniejszego problemu.

Atmosferze sprzyja też publiczność. To będzie dodatkowy atut w spotkaniu z Norwegami?

- Zawsze jest atutem, szczególnie, kiedy reaguje tak żywiołowo jak w Krakowie.Więcej o: